Mahlad, limonaadid — laste jaoks on magus alati esiplaanil. Uuring näitab, et vesi peaks mitte ainult täiskasvanute, vaid ka laste esimene valik olema.
Kui ohtlik on lastele vee mittejoomine?
Värske Ameerikas tehtud uuring kinnitab, et lapsed, kes eelistavad suhkrurikkaid jooke, on oluliselt suurema päevase kaloritarbimisega kui lapsed, kes joovad ainult vett. Tulemuseks võivad olla nii rasvtõbi kui drastiline ülekaal.
«Peamine jook peaks lastel olema vesi, seda tuleks iga päev tublisti juua,» kommenteerib uuringu autor Asher Rosinger.
«Kui nad ei joo vett, siis asendavad nad selle teiste jookidega, mis sageli sisaldavad suhkrut, ei ole tervislikud ning on ilmselgelt enamate kaloritega.»
Rosinger koos kolleegidega uurisid 8400 Ameerika laste andmeid vanuses kaks kuni 19 aastat.
Vaatluse all olid karastusjoogid, suhkrulisandiga puuviljamahlad, spordi- ja energiajoogid, magusad teed ja kohvijoogid. Sinna alla aga ei loetud looduslikke puuviljamahlu ega magusainetega jooke.
Iga viies laps ei joo vett
Andmed näitasid ka, kui palju kaloreid said lapsed suhkrusisaldusega jooke tarbides ja mitu protsenti kalorite üldkogusest oli pärit just nendest jookidest.
Tulemus: iga viies laps ei joo üldse vett. Need lapsed, kes jõid kunstlikult magustatud jooke, tarbisid võrreldes vett joovate lastega umbes 100 kalorit päevas rohkem.
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab, et päevasest energiakogusest ei peaks lisatud suhkrud moodustama rohkem kui 10 protsenti.
Lapsed, kes vett ei joonud, ületasid selle piiri ainuüksi suhkrusisaldusega jookide kaudu.
Hoiatus haiguste eest
Vaatamata sellele, et antud uuringus ainult analüüsiti, mida lapsed jõid, kuid mitte seda, miks nad just neid jooke eelistasid või mis vormis nad kehaliselt olid, hoiatas Rosinger, et ülemäärase kalorite manustamise tagajärgedeks on kiire kaalutõus ja sellega seotud haigused nagu rasvtõbi ja II tüübi diabeet.
Allikas: Fit For Fun