Inimeste unevajadus on vägagi erinev - kui Albert Einstein puhkas välja 11 tunniga, siis Napoleon ja ka Briti peaminister Margaret Thatcher olevat hakkama saanud neljatunnise ööunega, vahendab Tartu ülikooli teadusportaal Novaator.
Müncheni Ludwig Maximiliani ülikooli teadlase Till Roenneberg juhitud töörühm analüüsis enam kui nelja tuhande inimese geeniproove, mis pärinesid seitsmest erinevast Euroopa riigist. Uuringusse olid kaasatud ka pisut rohkem kui tuhande Eesti Geenivaramu doonori proovid.
Katseisikud pidid täitma põhjaliku unevajadust käsitleva küsimustiku: mis kell läheb tavaliselt magama, kaua võtab aega uinumine, mis kell tavaliselt ärkab ja kas ärkamiseks läheb vaja äratuskella.
«Muidugi oleks väga tore, kui kõiki oleks saanud unelaboris uurida, kuid kahjuks pole see võimalik,» ütles Eesti Geenivaramu teadur Maris Teder-Laving.
Müncheni ülikoolis välja töötatud küsimustikku on kontrollitud ja leitud, et inimeste enda hinnangud oma unevajaduse kohta peavad üsna täpselt paika. Selle uuringu puhul võeti arvesse vaid puhkepäevast unevajadust, sest tööpäevadel pole ka öökulli tüüpi inimestel pääsu varasest ärkamisest.
Küsimustike põhjal asusid teadlased inimgenoomist otsima seoseid.
Tuli välja, et need inimesed, kellel oli geeni ABCC9 üks variant, magasid keskmiselt vähem kui teise geenivariandiga inimesed. Muutunud geen pikendas keskmist unetarvet poole tunni võrra ning see geenivariant on olemas ühel eurooplasel viiest.
Geen kodeerib valku, mis annab rakkudele infot energiahulga kohta. Inimese kehas on ABCC9 aktiivne ajus, südames, lihastes ja kõhunäärmes.