E, 5.12.2022

Suusatada saab ka seelikus! Retro ja romantika lumes

Kristina Herodes
, Arteri ajakirjanik
Suusatada saab ka seelikus! Retro ja romantika lumes
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Chamonix talispordiposter algusaegadest. Mm, kui romantiline on mäest alla lasta! Igale daamile kohane.
Chamonix talispordiposter algusaegadest. Mm, kui romantiline on mäest alla lasta! Igale daamile kohane. Foto: Rights Managed

Arvad, et talispordimood on puhta praktiline? Kaugel sellest! Kui mängus on inimesed ja edevus, ei saa see iialgi nii olla. Suhteid sõlmitakse ka suusamägedel, nii et sealgi käib agar kekutamine. Siin on omad trendid ja suunad. Ja pane tähele – sel aastal ollakse vaimustatud täiesti uutest ideedest!

Mis siis tänapäeva suusahuntide, murdmaaässade ja lumelauakunnide südamed kiiremini põksuma paneb? Midagi küber-hüper-tehnoloogilist tulevikumaailmast? Vastupidi, kõige uuem ja kuumem on nähtava retropitseriga kraam.

Talispordi ajalugu ei ulatu tõtt-öelda kuigi kaugele, jäädes ehk mõnesaja aasta taha. Laiemate masside huvi äratasid alles 1924. aastal Prantsusmaal Chamonix's toimunud esimesed taliolümpiamängud. Seda kanti võib õigusega pidada talispordikire hälliks ning suurimaks trendiloojaks. Nüüd minnakse tagasi juurte juurde, nopitakse inspiratsiooni romantilisest stiilist ja murtud koloriidist, ühendades seda kõike tänapäevaste tehnoloogiliste võimalustega. Kümnendeid, kust snitti võtta, on rikkalikult, kuid lemmikuteks on praegu eelmise sajandi 20–30ndad, 70ndad ning huvi tipus troonivad 90ndad. Kes tunneb moelavade biiti, saab kohe pihta, et talvisel suusamäel kehtivad küll omad reeglid ja trendid saavad isemoodi vormi, kuid suunda näitavad meeleolud on ühised.

Sukad ja seelikud?

Miks pidid esimesed naissuusatajad mäel ebamugavates seelikutes ja sukakestes kahlama? Tänapäeval näib see ajuvaba! Kuid toona tundus ennekuulmatu piiride murdmisena juba tõsiasi, et seni passiivset eluviisi harrastanud nukuke üleüldse sporti teeb. Ning naine pükstes näis lihtsalt võimatuna. Nüüdisaja lumelauakaunitarid oma lennukaid cork’e ja wildcat’e muidugi mõista seelikusabade lehvides ei soorita. Kuid stiil on suusamäel tähtsam kui iial enne. Seis on selline: funktsionaalsus annab vormi, retrovaimustus omakorda värvid, graafika ja detailid.

Märksõnad
Tagasi üles