Väikelastega peredes ja ühe vanemaga peredes on sageli probleemiks lähivõrgustiku puudumine. Pered, sugulased ja sõbrad elavad Eestis või praegusest elukohast kaugel. Soomes ei ole tavaks «läbi hüpata» – külla kutsutakse ja minnakse kokkulepitud ajal. Paljudel eestlastel puudub oma võrgustik ja uute tuttavate leidmine ei ole kõigile lihtne.
Vahel on mureks ka majanduslikud raskused, kuigi Soome sotsiaalhoolekande süsteem tagab kõigile piisava toimetuleku. Toetused on viimastel aastatel vähenenud ja nende saamine vahel keeruline.
Igas eas lastega peredes on tihti probleemiks sõltuvusainete kasutamine ja perevägivald. Probleemiks on eelkõige alkohol, aga järjest enam ka narkootilised ained ja ravimid. Sõltuvusaineid kasutavad ka lapsed ise. Noorimad neist on 10-12aastased.
Endiselt on osale vanematest üllatuseks, et Soomes on igasugune lapse füüsiline karistamine keelatud. Ka näpistamine, tutistamine, käte pigistamine, tõukamine, pähe nipsu andmine on füüsiline vägivald ja see on karistatav.
Füüsilise vägivalla juhtumid on peamiselt seotud liigse alkoholi või muu uimasti kasutamisega. Psüühilist ja seksuaalset vägivalda esineb samuti. Ohvriteks on üldjuhul täiskasvanud, harvem ka lapsed. Endiselt on osale vanematest üllatuseks, et Soomes on igasugune lapse füüsiline karistamine keelatud. Ka näpistamine, tutistamine, käte pigistamine, tõukamine, pähe nipsu andmine on füüsiline vägivald ja see on karistatav.
Viimasel ajal on lisandunud lapse hoolduse, elukoha ja teise vanemaga kohtumise probleemid. Kui vanemad on lahutanud, hakatakse sageli otsima «süüdlast» ja makstakse teisele vanemale kätte lapse kaudu. Vanemate omavahelised riiud mõjuvad lapsi kahjustavalt ja lastekaitsetöötajad kohtavad järjest rohkem masendunud, närvilisi ja enesetapumõtetega lapsi ja noori, kelle probleemide tegelik põhjus on vanemate lõputu riidlemine ja lapsega manipuleerimine. Võõral maal, võõras kultuuris ja ilma lähivõrgustiku toeta lapsele ja noorele on olukord ehk veelgi raskem kui kohalikele lastele. Sellised lapsed ei jaksa või ei taha käia koolis. Nad loobuvad ka vaba aja harrastustest. Neil ei ole enam sõpru või on ainult internetisõbrad. Nad satuvad sagedamini sõltuvusaineid kasutavate noorte hulka ja muutuvad ka ise sõltlasteks. Sageli ei märka egoistlikud vanemad ka neid ohumärke vaid jätkavad oma võitlust, kus kõik osapooled on kaotajad. Kõige rohkem kaotab olukorras laps, kellele tagajärjed võivad olla katastroofilised. Lapsepõlve ja head ettevalmistust tulevikuks ei ole võimalik taastada.