Tervislik eluviis, füüsiline aktiivsus, tasakaalustatud toitumine ja korrapärane seksuaalelu aitab mehel kauem «sadulas püsida», aga vananemisest ei pääse keegi. Kõigil meestel on erinevatel eluetappidel üks või teine eesnäärme probleem, mis mõjutab nende urineerimist, viljakust, seksuaalsust ja tervist üldisemalt. Aga kõige tähtsam – õigeaegsel avastamisel saab kõiki eesnäärmehaiguseid edukalt ravida ja paljudel juhtudel isegi haiguse teket ennetada!
Vaata mõnes pisut rahvarohkemas kohas ringi – igal kuuendal üle 50-aastasel mehel keda sa näed, võib olla eesnäärmevähk. Päriselt! See on kõige sagedasem meeste vähkkasvaja Eestis, Euroopas üldse. Aga ikkagi läheb enamik mehi arsti juurde viimases hädas, sageli liiga hilja. Ja ammugi ei minda niisama eesnäärme haigusi ennetavasse kontrolli. See tundub arusaamatu – meestele on nende peenis ülitähtis, aga selle tervist samas piisavalt ei väärtustata.
Kuigi ma arvan, et tervis on igaühe isiklik vastutus, siis naistena me ju märkame, kui meie partneril on midagi viga. Me teame ka seda, millised on tema eluviisid ja vanus. Ja sedagi, kuna kallim viimati perearsti juures üldkontrollis käis. Või kas üldse käis.
Muuseas, eesnäärmevähk kulgeb pikalt ilma spetsiifiliste kaebusteta, aga iga perearst saab (45+ vanuses) mehele teha tasuta PSA testi (see on vaid vereproov), mis annab teada, kes vajab lisauuringuid. Sama testi saab teha ka Synlabi verevõtukohas, see maksab seal samapalju kui kast õlut Eestist ostes.