P, 24.09.2023

Kuldnõela võitis Kristel Kuslapuu, Hõbenõela Katrin Aasmaa

Naine
Facebook
Comments
Foto: AFP / Scanpix

Eilne Tallinn Fashion Weeki avapäev kulmineerus suurejoonelise Kuldnõel 20 galaga, mille käigus anti üle tänavused Kuldnõela ja Hõbenõela auhinnad. Loomingulist järjepidevust, kvaliteeti ja ilu hindava Kuldnõela pälvis kudumikuninganna ja loovhuligaan Kristel Kuslapuu, särava panuse eest meie moeellu pärjati Hõbenõelaga meestemoe tulevikulootus Katrin Aasmaa.

Moeaasta tähtsündmus Tallinn Fashion Week sai alguse eile õhtul, mil Kultuurikatlas startis neli päeva kestev moemaraton. Viieteistkümnenda Tallinn Fashion Weeki avalöögiks oli põhjamaine, mantlitele ja üleriietele keskenduv WOOM ning seejärel jõudis moepubliku ette särav Kuldnõel 20 gala.

Seekordse moenädala avanud WOOM on uus ja skandinaavialik rõivabränd, mille disainikeel on ühtaegu metsik ja vaba ning soe ja sensuaalne. WOOMi puhta vormi esteetika ja looduslikud koloriidid on inspireeritud põhjamaise looduse ürgsest jõust ning värske kollektsiooni toonid laenatud novembrikuise metsa ja raba värvidest. WOOM astus Tallinn Fashion Weeki raames üles esmakordselt ning tõi esitlusele valiku villaseid mantleid, mida täiendasid ka suured, kookonilaadsed sulemantlid ja -jakid.

Kuldnõel 20 gala raames anti aga üle tänavused Kuldnõela ja Hõbenõela auhinnad. Kuldnõela auhinna võitis Kristel Kuslapuu, kes nomineeriti Eesti tähtsaimale moeauhinnale juba teist korda. Kristeli loomingut iseloomustab koloriitne, mitte ühelegi reeglile alluv käekiri, mis väljendub tema vormijulges, kontrastses ja provokatiivses disainikeeles. Skulptuurselt suuri vorme ja ühiskonnakriitilist disaini viljelev Kristel ujub vastuvoolu kodumaa rõivaloomega ning tema värvikat, originaalsusest pulbitsevat ja mässumeelset disainihinge on tunnustanud ka välismaa moeeksperdid ning rahvusvahelised konkursid.

Žüriiliige Kristina Herodes sõnab, et mood on hea indikaator ühiskonna mõttelaine tabamiseks ning lisab, et selle aasta Kuldnõela ja Hõbenõela võidud illustreerivad seda hästi. "Ajad on liiga rahutud selleks, et vaimustuda filigraansest, täiuslikkuseni timmitud puhtast esteetikast. Ma isegi ei tea, kas klassikaline ilu ja glamuur tänases maailma üldse enam ilus tundubki, sel oleks nagu möödunud aegade mekk," ütleb ta.

Kristel Kuslapuu võitu kommenteerib Herodes järgnevalt: "Tema pöörane moe-performance ja kogu looming kuulub moekunsti mässajate hulka - äärealale, teisitimõtlejate maale. Sedasorti hullud asjad võidavad siis, kui neid hoiab üleval kunstniku väga aus idee ning tervik haagib aja rütmiga. Kõrvalt võib näida see kerge žanr - kui moodi huumori ja eneseirooniaga timmida, siis saab kindlasti midagi lõbusat. Tegelikult nii ei ole. Tähenduseta asjad on võõristavalt õõnsad. Mis on Kristeli trump terves moemaailmas? Tema töös on tähendus ning ta julgeb olla täiesti üle võlli ehe, kastist väljas, määratlematu. Moes on meeletult kordamist, aga kas keegi on iial mistahes maailmaotsa moelaval näinud midagi sellist, mida teeb meie oma varrastega loovhuligaan Kristel Kuslapuu?"

Tänavuse Hõbenõela auhinna, millega tunnustatakse viimase aasta säravaimat panust meie moeellu, viis koju Katrin Aasmaa. Ta on noor moelooja, kes on oma loomingus seadnud sihiks millegi, mida Eesti moemaastikul väga tihti ei kohta - ta keskendub meestemoe loomisele ning on disainis au sisse tõstnud julge huumorimeele. Katrini tugevuseks on läbimõeldud stilistika, millega ta seob üheksakümnendate Eesti ja kaasaegse tänavamoe, hõrgu getoglämmi ja sovetliku nostalgia, pöörased aksessuaarid ja läbimõeldud rõivadisaini.

Žüriiliige Aljona Eesmaa kommenteerib Katrini võitu järgnevalt: "Katrini puhul leidsime, et ta väärib seekordset Hõbenõela, kuna tema kollektsioonid on alati läbimõeldud ning detailirohked, slaavilikust esteetikast läbi imbunud ning kõnnivad õhkõrnal maitsekuse ja maitsetuse piiril. Katrin leiab oma kollektsioonide jaoks inspiratsiooni uskumatutest kohtadest ja tema moeetendused on juba lühikese ajaga saanud legendaarseks, kuna ta suudab alati publikut millegi uuega üllatada, jäädes samas oma disainikäekirjale truuks."

Kuldnõela žüriisse kuuluvad ajakirja Säde peatoimetaja Kristi Pärn-Valdoja, EKA moedisaini osakonna juhataja Piret Puppart, moeajakirjanik ja PR-spetsialist Aljona Eesmaa, moefotograaf Filippo Caroti, Kaubamaja turundusdirektor ja ajakirja Hooaeg peatoimetaja Britta Ratas ning moeajakirjanikud Urmas Väljaots ja Kristina Herodes.

Eesti moedisaini auhinnaga Kuldnõel tunnustatakse silmapaistva moelooja järjepidevat tööd vähemalt viimase viie aasta vaates. Silmas peetakse kollektsioonide kvaliteeti ja funktsionaalsust, ajakohasust ja ilu, samuti pööratakse tähelepanu müügiedule ning ekspordivõimekusele. Kuldnõela auhinna tänavused nominendid olid Hanna Haring (Monton), Kriss Eglite (New Vintage by Kriss) ning Kristel Kuslapuu.

Hõbenõel on aga auhind, millega pärjatakse julge pealehakkamise, erakordse ettevõtlikkuse, särava idee ja energilise teostuse eest moelooja, kaubamärk või kollektsioon, mis on olnud viimase aasta kõige silmapaistvamaks sähvatuseks meie moetaevas. Hõbenõela nominentideks olid sel aastal Liisa Soolepp, Inga Vatsk-Laasner (IVL) ja Katrin Aasmaa.

Kuldnõela gala tõi publikuni Kaubamaja. Lisaks ihaldatud auhinnale ootab Kuldnõela ja Hõbenõela võitjaid ees luksuslik spaapuhkus Arensburgi hotellis Kuressaares, samuti pärjas võitjaid hinnaliste iPhone'idega Valge Klaar. Publiku lemmikdisainer, kelleks osutus Kriss Eglite ehtebrändiga New Vintage by Kriss, sai Kaubamajalt kingiks kordumatu disainiga Dr. Martensi eksklusiivkollektsiooni saapapaari. Kuldnõela gala meigiosakonna eest kandis hoolt Max Factor.

Kuldnõel on sepistatud rauast ja nõelasilma osa on kaetud kullaga, Hõbenõel on sepistatud ja poleeritud terasest. Kuldnõela ja Hõbenõela autoriks on Jaanus Valt.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles