Peamine märk suure muutuse lähenemisest on see, et imik hakkab silmanähtavalt halvemini käituma. Vahel tundub, et laps on suisa ära vahetatud. Erinevalt varasemast on beebi närviline ja teda tabavad seletamatud nutuhood. Esmakordsel ilmnemisel on olukord vägagi murettekitav, aga tegelikult igati normaalne. Paljud emad arvavad, kui laps raskeks ja nõudlikuks muutub, et ta hakkab haigeks jääma. Või muretsevad, mõistmata, miks laps korraga nii rahutu ja nõudlik on.
Kõiki imikuid tabavad rahutusefaasid enam-vähem samal ajal. Imiku esimese kahekümne elukuu jooksul toimub kümme arengufaasi, mis kõik algavad rahutu perioodiga. Nimetatud perioodid saabuvad 5., 8., 12., 15., 23., 34., 42., 51., 60. ja 71. nädalal. Perioodi algus võib nädala või paari võrra kõikuda, aga tulemata see ei jää. Siin raamatus käsitleme arenguperioodi sünnist kuni pooleteise eluaastani ja veidike enam. Samas ei lõpe muster väikelapseea saabumisega. Lapsepõlves ja ka teismeeas esineb veel hulk arenguhüppeid.
Esimesed imikuea rahutuseperioodid ei kesta kaua. Võivad kesta vaid mõne päeva – kuigi vanematele tunduvad pikemad, kuna laps nutab seletamatult. Esmalt on ka perioodide vahed lühikesed – keskmiselt kolm või neli nädalat. Hiljem, kui toimuvad muutused on komplekssemad, kulub imikul nendega kohanemiseks rohkem aega ja rahutuseperioodid kestavad ühest kuue nädalani. Samas on kõik lapsed erinevad. Mõnele on muutused kurnavamad kui teisele ja muist muutusi on raskemad kui teised. Aga teataval määral on kõik imikud suurte muutuste toimumise ajal segaduses.
Iga suur muutus on seotud muutustega imiku arenevas närvisüsteemis, seega on loodus ajastanud arenguhüpped tegelikult eostamisajast alates. Selles raamatus kasutame tavapärasemat kalkulatsiooni, lapse sündimisest alates. Sellepärast arvestatakse arenguhüpete toimumist õigeaegselt sündinud laste järgi. Kui laps oli enneaegne või läks tähtajast palju üle, tuleb vanust vastavalt korrigeerida. Näiteks kui sünnitus läks kaks nädalat üle tähtaja, ilmneb esimene rahutuseperiood ilmselt siintoodust kaks nädalat varem. Kui aga neli nädalat tähtajast varem, tekib esimene rahutu periood tõenäoliselt neli nädalat hiljem. Pidage seda meeles kõigi kümne arenguhüppe arvutamisel.