Ameerikas aasta alguses läbi viidud enam kui tuhat inimest hõlmanud küsitlus näitas, et tervelt 81 protsenti vallalistest mõtleb enda hinnangul oma eksi peale liiga sageli, ligi kahel kolmandikul uuesti abiellunutest on raskusi oma eksist loobumisega ja paljudel juhtudel segavad mõtted endistest nende uue abielu toimimist.
Paljud tunnistasid ka seda, et vaatavad oma endise armastatu Facebooki-profiili liiga tihti, kuigi tegelikkuses aitaks lahkuminekule kaasa hoopis oma eksi sõbralistist ära kustutamine ja püüd end tema eluga enam mitte seotuna tunda.
See ei pruugi olla lihtne, kuid endalt tuleks küsida – kas ja millisel määral see mulle tegelikult haiget teeb, kui ma tean, kellega ja kus mu endine partner aega veedab? Kui mitu korda veel on vaja ühe ja sama inimese pärast üle elada südamevalu?
Teine valupunkt, mille alateadvus suhtest loobumisel meie teele viskab, on selektiivne mälu, mis aitab meil aja möödudes unustada või muuta teatud sündmuste kuju meie teadvuses nõnda, et need meile vähem haiget teeksid. Seda võib pidada inimestele omaseks kaitserefleksiks, kui mäletame tagasi vaadates pigem head kui halba.
Olukorra muudab veelgi keerulisemaks aju võime head ja halvad mälestused erinevalt salvestada, nagu on märganud ja rõhutanud Ameerika psühhopatoloog Sandra L. Brown.
Kui meenutame mõnda erakordselt õnnestunud õhtupoolikut, tuleb mälupilt koos emotsioonide, helide ja pildiga meie teadvusesse tagasi ning positiivsed tunded uhuvad meist üle. Need mälestused aga, mis on põhjustanud valu, salvestuvad ajus eraldi osakestena.