Mida teha, kui oled oma lapse lähedusest väsinud?

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Monkeybusiness Images / Panthermedia / Scanpix

Kas tead seda tunnet, et tahaks lihtsalt üksi olla? Ilma et keegi su vastas oleks või sind puudutaks? Või tunduvad mehe kallistused nagu viimane asi, milleks sul jaksu on? Sellist tunnet võib nimetada lähedusväsimuseks, kirjutab Emmede Klubi.

«Ma usun, et peaaegu kõik emad on seda mingil hetkel tundnud. See on normaalne,» kinnitab imetamisnõustaja ja peretoetaja Marianne Tobro. Beebi vajab väga palju lähedust, sest see on talle ellujäämiseks oluline. Kui laps imetab tihti, tahab öösel kaisus magada ja päeval kogu aeg süles olla, on tegemist suure lähedusvajadusega lapsega. Loomulikult see väsitab ema. «See on täiesti okei, et sa vahepeal tahad tunda, et su keha on sinu oma, ning see ei tähenda, et sa ei armasta oma last (või meest) või oled halb ema.» 

  • Lähedusväsimus on selge märk, et vajad veidi aega iseendale. Selle tunde alla surumine ei aita, vaid võib olukorra veel hullemaks teha. Seepärast on hea, kui leiad iga päev võimalusi natuke üksi olemiseks.
  • Räägi oma partneriga. Seleta talle, kuidas sa end tunned. Partneri ilma selgitusteta eemale tõrjumine teeb talle väga haiget.
  • Kui partner tuleb õhtul koju, siis mine jaluta üksi, kuula autos muusikat, pane magamistoa uks kinni ja laiuta voodis, venita ja võimle, ole pikalt duši all või vannis, kreemita end. Jah, ta saab beebiga kindlasti hakkama!
  • Kui sul tõesti ei ole võimalik last kellegagi jätta, siis proovi end poputada koos temaga. Tee koos lapsega midagi endale toredat: joo teed kiirustamata, loe natuke, kuula muusikat ja tantsi koos lapsega. Kui oled juba kaua aega «ülekoormuse» all kannatanud, siis võib soovitus veidi teed juua tunduda mõnitamisena, aga see on algus! Leia endale oma rutiin, mis sind aitab.
  • Arvesta, et imetamisest võõrutamine ei aita! Sinu armas laps vajab endiselt väga palju oma ema lähedust. Võõrutamise tõttu vajaks ta seda võib-olla rohkemgi. Lapse endast eemale tõukamine ei aita, sest siis tunneb ta end ebaturvaliselt ja klammerdub ta veel enam. Püüa leida tasakaal lapse lähedusvajaduse ja oma vajaduste vahel.

Kui lähedusväsimuse leevendamine omapäi käib üle jõu, siis otsi julgelt abi. Räägi oma murest raseduskriisi- või imetamisnõustajale, peretoetajale või psühholoogile. 

Tagasi üles