Raske, aga paraku vajalik on hästi ausalt mõelda peeglisse vaadata, mis on meie enda taust, et oleme sellisesse suhtesse sattunud ja ...mis on sellise kontrolliva suhte varjatud plussid meie jaoks. Kui keegi teine kamandab ja otsustab, siis annab see alati ka võimaluse öelda, et aga tema tegi, tema on süüdi, tema teab – seda siis, kui miski valesti läheb.
Mõtle ka, kas oled ehk kuidagi oma käitumisega põhjust andnud, kui partner on korraga väga kriitiline, kontrolliv ja usaldamatu ning varem ta selline polnud. Võib-olla su korduv hajameelsus tekitanud tunde, et sinu peale ei saa mingis asjas loota? Võib-olla oled olnud truudusetu, aga te pole selle emotsionaalset tähedust oma suhtele läbi töötanud, proovisite toimunu lihtsalt kuidagi kõrvale panna.
Proovi enda jaoks selgeks teha, miks partner nii käitub. Mõistmine ei tähenda, et pead kõike andestama ja enda suhtes igasugust käitumist lubama. Vahel on lihtsalt kasulik aru saada, kus on mingi käitumis- ja mõtlemislaadi juured. Kui mõistad, millised kalli inimese emotsionaalsed protsessid, teeb see suhtlemist igal juhul lihtsamaks ja sa ei võta seda nii isiklikult, näed seda rohkem tema probleemina.
Kalli ent liialt kontrolliva inimesega suheldes on hea teada, et see häiriv omadus ilmub eelkõige siis, kui nad on mures, stressis ja ärevil. Võib olla abiks, kui suudad peegeldada tema tundeid: «Sul on selja taga väsitav tööpäev, homme on vist tulemas sama keeruline ja sa oled selle pärast arusaadavalt mures. Igal juhul olen ma sinu jaoks olemas, kui sul on raske.»