Tupeseen ehk kandidoos on normaalse mikrofloora hulka kuuluva pärmseene Candida albicansi tekitatud põletik tupes.
Naistearst: tupeseene vältimisel on oluline ka toitumine
Candida kuulub iga inimese soolestiku mikrofloorasse ja hakkab kasvama ja levima juhul, kui tekivad selleks soodsad tingimused organismis, kirjutab naistearst Katrin Seemen ajakirja Apteeker septembrinumbris.
«Pärmseente tekitatud vaginiidi ehk tupepõletiku teket soodustavad antibiootikumide kasutamine, rasedus, hormonaalsete rasedusvastaste vahendite (pillid, tuperõngas, plaaster) kasutamine, emakasisene vahend ehk spiraal, magusaga ja alkoholiga liialdamine, liigne tampoonide kasutamine, olmekeemia, valed intiimpesuvahendid, sünteetiline pesu. Ka stress, mis organismi immuunsüsteemi nõrgestab, võib kandidoosi soodustada,» selgitab Seemen.
Tupe kandidoosile on tema sõnul kõige iseloomulikumaks tunnuseks sügelemine ja rohkenenud voolus. «Tupe limaskest on turses, punetav, voolus on kas valge tükiline või vesine. Kaebusteks võivad olla ka valulik urineerimine või valulik vahekord. Tupeseen võib kulgeda ka ilma kaebusteta,» kirjeldab arst.
Tupeseene puhul saab kiiret leevendust seenevastaste tupekuulide või kreemi kasutamisest, mis on saadaval ka apteegi käsimüügis. Kui toime on ebapiisav, soovitab Seemen pöörduda kas perearsti või naistearsti poole. Seenevastased tupekuulid ja suukaudne ravi on retsepti alusel.
Selleks, et vältida tupeseene teket, peab kõigepealt läbi mõtlema, kas on pärmseene vohamist soodustavaid tegureid ja üritama elustiili muuta. «Tähtis on tugevdada oma immuunsüsteemi ja taastada organismi normaalne mikrofloora. Oluline koht on toitumisel: vähendada tuleb magusa tarbimist ja suurendada bio-piimatoodete kasutamist,» annab naistearst nõu.