«Seetõttu on haridus- ja teadusministeerium pigem seisukohal, et kui vastava staaži peatumist ei toimuks, paneksime lapsehoolduspuhkusel viibivad õpetajad väga keerulisse olukorda. Neil jääks teiste töötajatega võrreldes väga lühike periood (kui üldse jääb) määruses sätestatud nõuete täitmiseks.»
Marika leiab, et kõik sõltub inimesest. Mõni ema pühendub ehk tõesti ainult kodule ja lapsele ning soovibki maksimaalse aja kodus veeta, ent kes oli enne õpetajana aktiivne, on seda tema hinnangul ka pärast.
«Lapse vanemaks saades on võimalik osa võtta erinevatest projektidest ja teenida seaduses ette nähtud ulatuses vanemahüvitisele lisatasugi ning nii ka ennast asjadega kursis hoida,» leiab ta.
Lisaks on lapsesaamine tema arvates mõnes mõttes ka eelis - lõpuks ometi on kodus kõige vajalikum «õppematerjal» olemas. Lapsevanemast õpetajal tekib tema meelest terviklikum pilt lapse arengust ja õpetamisest.
«See vaimsus ei kao kuhugi,» on ta veendunud. «Võib-olla mõni õpetaja leiab lapsega koju jäädes tõesti, et see töö pole tema jaoks, kuid nii võib igas valdkonnas juhtuda. Kui on kutsumus õpetaja olla, siis ega need teadmised kuhugi haihtu.»
Haridus- ja teadusministeeriumi juristi Indrek Kilgi sõnul lähtutakse atesteerimisel ka mõistlikkuse printsiibist ja vaadatakse eraldi iga üksikjuhtumit. Tema hinnangul tekib vaevalt sellest suuremat probleemi, kui õpetaja pole mitte viimase viie pidevalt töötatud aasta, vaid viimase viie reaalselt töötatud aasta jooksul nõuded täitnud.
«Näiteks kui õpetaja töötas mõned aastad koolis ja läks siis lapsehoolduspuhkusele ja oli seal kahe või kolme lapsega järjest ning tuleb siis tagasi tööle umbes 5-7 aastat hiljem, siis võime öelda, et atesteerimiskomisjon peaks lugema koolitamise nõude täidetuks, kui inimene on viimase viie töötatud aasta jooksul nõuded täitnud,» selgitas ta.
«Samas on selge, et inimene on niivõrd pikka aega olnud vahetust tööprotsessist eemal ja ühes sellega on tema koolitusvajadus ilmselt oluliselt suurem kui viimased aastad aktiivselt töötanud inimesel. Meie hinnangul võiks inimene siiski koolitamise nõuded võimalusel täita uuesti,» ütles ta, lisades, et ka töölepinguseadus kohustab töötajat osalema aktiivselt koolitustel.