USA-s Arizona osariigis läbi viidud test näitas, et kuumal suvepäeval ei ole vahet, kas auto on pargitud päikese kätte või varju - temperatuurid autos võivad mõlemal juhul tõusta tunni ajaga kõrgemaks kui välistemperatuur, mis on lastele eluohtlik olukord.
Lapsed on autos kuumarabandusse surnud ka 18-kraadise õuetemperatuuriga
Test näitas, et 38-kraadise kuumaga päikese kätte jäetud autos tõusis siseõhu temperatuur tunni ajaga 47 kraadini, istmete pinnatemperatuur 51 kraadini ning armatuurlaua temperatuur kõrvetava 69 kraadini. Samal päeval varju jäetud autos tõusis siseõhu temperatuur tunni ajaga 38 kraadini ning istmete temperatuur 41 kraadini, edastab Emmede Klubi.
Testijad arvutasid välja, et kaheaastane laps saaks autosse jäetuna päikese kätte pargitud autos kuumarabanduse tunni ajaga, varju pargitud autos kahe tunniga.
Varasemalt on testides leitud, et 30-kraadise välistemperatuuri korral kulub alla tunni, et auto sisetemperatuur tõuseks üle 38 kraadi. Lapsed on autos kuumarabandusse surnud ka 18-kraadise õhutemperatuuriga päevadel. Kuumemas kliimas piisab selleks poolest tunnist. USA-s sureb keskmiselt 37 last aastas sõidukisse jätmisest tingitud ülekuumenemise tagajärjel.
Enamasti ei jäta vanemad last autosse meelega vaid kogemata. Tihtilugu jääb laps sõidu ajal magama, ema või isa unustab ta hoidja juurde või lasteaeda viia ja läheb ise tööle. Sellist unustamist võivad soosida nii magamata ööd kui ka näiteks peas ringlevad töömured, kuid oluline on siiski aru saada, et mälu võib alt vedada igaüht.