E, 4.12.2023

Lapsed on autos kuumarabandusse surnud ka 18-kraadise õuetemperatuuriga

Naine
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Graham Oliver / PantherMedia / Scanpix

USA-s Arizona osariigis läbi viidud test näitas, et kuumal suvepäeval ei ole vahet, kas auto on pargitud päikese kätte või varju - temperatuurid autos võivad mõlemal juhul tõusta tunni ajaga kõrgemaks kui välistemperatuur, mis on lastele eluohtlik olukord. 

Test näitas, et 38-kraadise kuumaga päikese kätte jäetud autos tõusis siseõhu temperatuur tunni ajaga 47 kraadini, istmete pinnatemperatuur 51 kraadini ning armatuurlaua temperatuur kõrvetava 69 kraadini. Samal päeval varju jäetud autos tõusis siseõhu temperatuur tunni ajaga 38 kraadini ning istmete temperatuur 41 kraadini, edastab Emmede Klubi

Testijad arvutasid välja, et kaheaastane laps saaks autosse jäetuna päikese kätte pargitud autos kuumarabanduse tunni ajaga, varju pargitud autos kahe tunniga.

Varasemalt on testides leitud, et 30-kraadise välistemperatuuri korral kulub alla tunni, et auto sisetemperatuur tõuseks üle 38 kraadi. Lapsed on autos kuumarabandusse surnud ka 18-kraadise õhutemperatuuriga päevadel. Kuumemas kliimas piisab selleks poolest tunnist. USA-s sureb keskmiselt 37 last aastas sõidukisse jätmisest tingitud ülekuumenemise tagajärjel.

Enamasti ei jäta vanemad last autosse meelega vaid kogemata. Tihtilugu jääb laps sõidu ajal magama, ema või isa unustab ta hoidja juurde või lasteaeda viia ja läheb ise tööle. Sellist unustamist võivad soosida nii magamata ööd kui ka näiteks peas ringlevad töömured, kuid oluline on siiski aru saada, et mälu võib alt vedada igaüht.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles