Kümne lapse ema Pille Aim: ka suurpere ema tahab kodust välja ja tööle

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pille koos tütar Eleriga
Pille koos tütar Eleriga Foto: Erakogu

Eile oli emadepäev ning üle Eesti tänati emasid, kes on oma perele pühendunud ning annavad teinekord ehk isegi viimse hinge tagant ära, et ainult lastel hea oleks. Pille Aim on ema kümnele ja vanaema ühele lapsele ning olnud ema 23 aastat, viimase aja väljakutse on aga tema jaoks hoopis töölkäimine.

Pille töötab Valga Maxima XX kaupluse saalitöötajana ning räägib suurpere rõõmudest. Ka on ta viimased neli aastat ise tööl käinud – lastega jäi koduseks hoopis pere meespool. Vestlesime Pillega emadepäeva eel.

Kohe kohe on käes emadepäev. Kas sa mäletad tunnet, mis sind valdas 23 aastat tagasi kui sa esimest korda emaks said?

Ma olin 20aastane, kui esimest korda emaks sain. Olin hoidnud õe last ja oma väiksemat venda, nii et hirmu mul ei olnud ja lapsehoidmise kogemus oli olemas. Aga oma laps on ikka nii armas ja nunnu.

Tänaseks on sul on 10 last - Tauri (3), Tanel (6), Berit (8), Kermo (11), Birgit (12), Margo (14), Eleri (17), Eeneli (19), Olavi (21), (Alari 22). Kuidas teie pere lapsed nimed on saanud?

Alari nimi tuli nimedepäeva kalendrist, Olavi nime leidsin raamatust, mida ma olin lugenud. Eks nad nii tulidki. Alguses me ikka mõtlesime, et paneme kõigile lastele nimed, kus on i täht lõpus. Aga siis tuli juba viies laps ja ühtegi ilusat i-tähega lõppevat nime ei leidnud, siis tulidki Margo ja Birgit ja nii edasi.

Kas laste nimed aeg-ajalt segamini ka lähevad?

Pidevalt lähevad. Aga see on vist asjade normaalne kulg. Eks nendel viimastel lastel ongi ju nimed Birgit ja Berit ja Tanel ja Tauri. Need nimed just lähevad sassi. Esimeste laste nimed kipuvad ikka vähem sassi minema.

Kas suure pere emaks olemine on sinu arvates raskem või kergem kui väikese pere emaks olemine?

Suure pere ema on täitsa mõnus olla. Jah, tõesti, vahepeal on väsitav. Aga minu meelest on suure perega toimetamine palju lihtsam. Ikka on keegi, kes tähelepanu pöörab või väiksema järele vaatab ja mängukaaslasi jagub kodus küllaga. Ma olen alati tahtnud suure pere ema olla ja noorena tahtsin lastaiakasvatajaks saada. Minu pärast võib meie pere veelgi kasvada. Mulle väga meeldib lastega tegeleda ja meie kodu uksed on alati avatud ka meie laste sõpradele.

Kui palju oled laste kõrvalt tööl saanud käia?

Viimased neli aastat. Sinnamaani olin järjest lastega kodus. Täna on meil issi kodune. Eks see tööleminek oli minu jaoks suur väljakutse, kuid ka suurpere ema vajab seda, et saaks kodust välja ja tööle.

Töötad täna Maxima Valga kaupluses saalitöötajana, räägi sellest kogemusest.

Jah, peagi täitub esimene aasta. Kolisime Valga linna alles hiljuti ning kui töökohta otsima hakkasin, siis oli Maxima kauplus see, mis kodule kõige lähemal ning seepärast selle valiku ka tegin. Mulle väga meeldib siin töötada ja ma olen väga rahul. Esimesed kaks kuud olid rasked ja veidi hirmutavad. Mul oli hirm, et kui minu õpetaja kõrvalt ära läheb ja ma üksinda müügisaali toimetama jään, siis äkki ma ei saa hakkama. Aga täna tunnen ennast palju kindlamalt.

Kas nii suure pere kõrvalt on pere- ja tööelu kerge sobitada?

Suvel oli väga hästi. Aga kui tuli sügis, siis mul tekkis hirm, et kaks last käivad lasteaias ja siis veel koolilapsed, et kuidas ma nendega saan. Aga mu töökohal ollakse väga toredad ja vastutulelikud. Saan vajadusel väiksemad lapsed vahepeal koju viia ja siis tulen tagasi ja lõpetan oma graafiku. See on see, mis mulle meie kaubanduses meeldib, paindlikkus.

Sinu tütar Eleri töötab samuti sinuga samas kaupluses? Mis olid need põhjused, miks sa ta kaubandusse tööle kutsusid?

Eleri tuli tööle kuu aega pärast mind, nii et täna on tema pea üheksa kuud siin töötanud. Eks ma ikka kutsusin teda ja täna käib ta tööl kooli kõrvalt. Ma ikka uurin ja küsin aeg-ajalt, et kas sulle meeldib ja kuidas sul läheb ja siis ta ütleb, et hästi läheb ja meeldib. Tänagi oleme mõlemad tööl ja ühes vahetuses. 5. klassis õppiv tütar ütleb ikka, et tema tuleb ka kauplusesse tööle.

Miks soovitaksid kaubandusse tööle tulla?

Minu meelest kaubandusvaldkonnas töötamine väga tore ja ka kasulik. Eriti näiteks suurpere emale. Toidukorvi täidan ma kindlasti siin töötades palju soodsamalt ja mul on võimalik ühitada töögraafik enda pere tegevustega.

Millised on teie perekonna tavad? Kui tihti kogu pere kokku saab?

Viimati saime kõik koos kokku jõulude ajal. Jõulud on meie pere kõige olulisem püha. Lapsed ehivad kuuse, isa teeb prae ja mina siis pakin kingitusi. Kui kõik koos oleme, tuleb laua äärde katta 15 kohta.

Mida soovid teistele emadele ja vanaemadele emadepäevaks?

Ma soovin kõikidele emadele vastupidavust! Ja noorematele emadele soovitan ikka rohkem lapsi sünnitada!

Märksõnad

Tagasi üles