Seega võiks ju järeltulijate tulevikust ja heaolust hoolivad täiskasvanud, eelkõige aga noorte päritolupered mõelda, kas annaks kuidagi teha nii, et lastel oleks kaasa võtta võimalikult head oskused luua ja hoida terveid, mõnusaid lähisuhteid.
2018. aasta veebruaris avaldati ajakirjas Journal of Youth and Adolescence uuring, kus fookuses oli noorte suhtlemisega seotud oskuste ja päritolupere mõju esimestele suhtekogemustele. Uuringus osales 974 teismelist, kelle keskmine vanus jäi kaheteistkümne eluaasta kanti. Küsiti nende endi suhtlemisoskuste kohta – enesekehtestamine, tähelepanelikkus, soojus, koostöö ja oskus selgeid sõnumeid edastada – ning samuti nende päritolupere kohta. Taheti teada, kuidas noored hindasid oma vanematekodu emotsionaalset kliimat ja vanemlusoskusi. Kui noored olid saanud peaaegu kahekümneseks, küsitleti neid uuesti. Seekord sihiga teada saada, kuidas on neil endil paarisuhetes läinud – kuidas on läbisaamine partneriga, millised on tunded partneri vastu, kuidas tuleb välja konstruktiivne probleemi- ja konfliktilahendus, kas on olnud füüsilist või verbaalset vägivalda.
Selgus, et kehtestamisoskus ja suhtlemisoskused teismeeas olid seotud tõhusate probleemilahendusstrateegiate kasutamisega romantilistes suhetes täiskasvanuea alguses. Igasuguse vägivalla puudumist ja oskusi suhteprobleeme lahendada ennustas ette soe emotsionaalne kliima päritoluperes ning see, kui vanemad olid selgitanud oma otsuste ja käitumise põhjuseid, ja kui puudusid karmid karistused. Kel olid teismeeas positiivsemad, lähedasemad suhted oma vanematega, kogesid ka varases täiskasvanueas romantilistes suhetes rohkem armastust ja lähedust.
Täiskasvanu, mõtle järele!