Kuidas ma ilusüste tehes Peep Pree kliinikus peaaegu minestasin

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: wen hui wang/PantherMedia / wen hui wang/Panthermedia

Pärast pikka talve ja pimedat ilma on minu näonähk hakanud vananema turbokiirusel. Viimasel ajal olen tundnud, et peeglist vaatab mulle vastu väsinud ja vana naine. Ärme hakka siin diskuteerima, kas 37-aastane naine on ikka vana, aga just vanana ma ennast tunnen, eriti kui peeglisse vaatan, kirjutab üks naine oma kogemusest.

Sügavad kortsud kulmude vahel ehk kurjusekorts tuleb õhtuti väsinuna eriti esile. Silmade juures on kanavarbad, mis tekivad just naeratades. Masendav. Peegelpilt enadast mulle enam ei meeldi ja mõlgutasin mõtteid ilusüstidest.

Ilusüstide kliiniku valik

Põhjaliku inimesena võtsin aega dr Google seltsis. Olles uurinud mitmeid veebilehti, lugenud läbi mitmed foorumid, otsustasin minna ilusüstide konsultatsioonile Tartus asuvasse Clinica kliinikusse. Kliiniku juhi nimi dr Peep Pree tekitab minus usaldust vastukaaluks alles 2017. aasta sügisel tervet Eestit raputanud ilusüstide skandaalile.

Nimelt kajastas 2017. aasta sügisel ETV saade Pealtnägija, kuidas mitmes Eesti kliinikus teevad ilusüste oskamatud ja vastava arstihariduseda inimesed. Oskamatu ilusüstija tegevusest võib saada eluaegsed tüsistused ja halvemal juhul võib lausa pimedaks jääda. No, thanks!

Minu kindel seisukoht on, et oma näo juurde toimetama lasen ma ainult usaldusväärse arsti ja mitte kellegi teise. Minu sooviks on ikkagi näha ilusam välja ehk vabaneda kurjusekortsust ja kanavarvastest. Kohe kindlasti ei soovi ma oma näkku või muudesse piirkondadesse ühtegi tüsistust.

Siin kõige juures on aga veel üks aga – ma kardan hirmsasti süste, süstimist ja kõike sellega seonduvat.

Ilusüstid Tartus Peep Pree kliinikus Clinica

Esmaspäeval, 26ndal veebruari õhtul peale tööd seadsin sammud, oma suurt süstlahirmu trotsides, Clinica kliinikusse. Peep Pree juhitavas kliinikus Clinica võttis mind vastu õde Jelena. Jelena tõi mulle teed, pani mind laua taha istuma ja alustas sõbralikku vestlust. Jelena uuris, mis mind minu näo juures häirib ja kuhu ma soovin ilusüste teha. Lisaks küsitles, kas mul on olnud mõnda ravimiallergiat ja muid terviseprobleeme. Kõik küsitletu kirjutas ta üles minu uuele ravimikaardile. Jelena oskas mulle ilusasti ka selgitada, mis täpselt ilusüste tehes juhtub ja rääkis kõike rahuliku ja malbe häälega.

Kui kõik vajalikud küsimuse olid küsitud ja vastatud ning minu kaart oli täidetud, uurisin ka õde Jelena ilusa ja värske näo põhjust. Ausalt öeldes tundus mulle, et minust umbes 20 aastat vanem naine näeb minust noorem välja. Tema nägu oli sile ja ühtegi suurt kortsu ma tema näolt ei suutnud leida. Samas ei olnud tema nägu kuidagi võlts, vaid tal oli kaunis ja loomulik välimus. Selline asi teeb muidugi natuke kadedaks ka.

Jelena malbe olek, professionaalsed küsimused ja selgitused võtsid viimse hirmu kübeme. Sellest hetkest teadsin, et olen usaldusväärsetes kätes.

Ilusüstide konsultatsioon

Ilusüstide konsultatsioonil andis arst Triin Vasar mulle kätte peegli ja palus näidata, mis mulle mu näos muret valmistab. Arst selgitas, et minu kurjuse kortsu ja kanavarvaste puhul on tegu miimilisiste lihaste kasutamisest tekkiva probleemiga. Dr Vasar näitas mulle ka näolihaste pildil, millised lihased täpselt on minu kortsude põhjustajad.

Parimaks raviks minu kurjusekortsule ja kanavarvastele on botuliintoksiin, mis pärsib lihaste liikuvuse probleemsetes kohtades. Botuliintoksiin takistab närviimpulsi edasikandumist lihasele, blokeerides ära signaalkanali, mida mööda info närvi ja lihase vahel liigub. Keha seedib ära blokeeritud signaalkanalid ja sünteesib uued asemele. Botuliintoksiini süstimiseelne olukord taastub 100protsendiliselt, mis on väga positiivne eriti juhul, kui tulemus ei meeldinud.

Süstimise tulemusel võib mõnikord tekkida kuni 20 minutit kestev punetus ja väike turse. Harva võivad kaasneda ka väikesed sinikad, mis on meigiga lihtsalt varjatavad. Kuni 20 tundi peale süstimist ei tohi juua alkoholi, teha trenni, süstikohta masseerida, käia saunas ja kuumas vannis.

Kuna ilusüste on mitmeid, kirjutan siin selguse huvides ka põgusalt nii täitesüstidest kui ka botuliintoksiini baasil ilusüstidest. Ilusüstide kestvus sõltub suuresti inimese enda ainevahetusest ja täpsed toimeaega ei ole võimalik ette ennustada. Oluline on teada ka, et umbes 5 protsenti inimestest, dr Vasara sõnutsi, ei reageeri ilusüstidele üldse. Kellele täpselt ilusüstid ei mõju, saab teada ainult praktikaga. Kirjutan siinkohal ka lahti, milliseid ilusüste kus täpsemalt kasutatakse:

  • Botuliintoksiini süstid

Botuliintoksiini süstid on kasutusel kortsuravina näo ülemises osas: otsmiku, kulmude ja silmanurkade kortsude tasandamiseks. Botuliintoksiini süstid pärsivad miimilisi lihaseid, mille tulemusel lihas süstitud kohas ei liigu ja korts sileneb. Botuliintoksiini toime miimilistesse lihastesse saabub 3 – 4 päeva jooksul ja tulemus kestab ligikaudu pool aastat. Clinica kliinikus on kasutusel kortsuravi preparaat Vistabel.

  • Täitesüstid

Täitesüstid on kasutusel enamasti näo keskosas ja näo alumises pooles. Huulte suurendamiseks ja vormimiseks on Clinica kliinikus kasutusel preparaat Volbella. Sügavamate kortsude täitmiseks on kasutusel preparaat Volift. Näo, põskede ja põsesarnade piirkonna volüümi taastamiseks aga süstitakse preparaati Voluma. Erinevad preparaadid erinevad üksteisest paksuse poolest ehk Volbella on kõige pehmem ja Voluma kõige kõvem. Täitesüstid sisaldavad hüaluroonhappe geeli, mis annab koheselt nähtava tulemuse. Täitesüstide kestvus on 6 – 12 kuud, sõltuvalt preparaadi paksusest.

Ilusüstide süstimise kogemus – pilt taskusse

Peale konsultatsiooni arstiga Triin Vasar, otsustasime ilusüste teha koheselt. Arst pani mind istuma mugavale toolile. Esimene süst botuliintoksiini oli ootamatult õrn. Ma ei tundud eriti midagi ja ei suutnud juba oma suurt rõõmu uskuda. Kas tõesti nii lihtsalt kõik laabubki? Kolmas süst oli aga päris valus, sest arst süstis botuliintoksiini juba sügavamale lihasesse. Järsku tundsin, et silme ees hakkab virvendama ja pea käis ringi. Arst ja õde reageerisid kiirelt ja mind toimetati lähedal olevasse voodisse. Kui olin pikali jõudnud, tõstis õde Leena mu jalad kehast kõrgemale. Ütlen ausalt, et pilt päris taskusse ei läinud, aga pikali olles hakkas mul märgatavat parem. Endalegi ootamatult olin ma veel suurem jänespüks, kui arvata olin osanud. Oeh, õnneks olin usaldusväärses kliinikus ja arsti hoole all. Vähemalt tean, et olen kindlates kätes.

Pärast mõningat pausi otsustasime jätkata. Minu kurjusekortsu süstis dr Vasar 20 toimeühikut botuliintoksiini, mis oli kokku 5 süstlatorget. Kanavarba kortsudesse süstis arst teise ampullitäie botuliintoksiini ehk 5 süstlatorget mõlemasse silmanurka. Dr Vasar täitis pärast protseduuri näolihaste joonise, kuhu tegi märkmed minu ilusüstide asukohtadest ja ühikutest ning andis mulle kaasa väikese raamatukese.

Hiljem, juba kodus olles, meenus mulle, et olin tavatult jätnud söömata nii õhtusöögi kui ka lõunasöögi. Usun, et minu minestamise põhjus oligi kombinatsioon suurest süstlahirmust ja madalast veresuhkru tasemest. Ilma söömata kliinikuse minna polnud minust just kõige targem tegu, aga see on puhtalt tagantjäreletarkus.

Ilusüstide hind

Ilu- ja täitesüstide hind sõltub suuresti kortsude suurusest, sügavusest ja asukohast. Ilusüstide lõplik hind selgub konsultatsioonil kohapeal. Minul maksis kurjusekortsu kaotamine Clinica kliinikus 260€ ja kanavarvaste kaotamine silmade ümbert teine 260€.

Elu pärast ilusüste

Kodus kaks tundi peale süstimist tundsin, et midagi lihastes justkui toimuks. Süstitud kohad tõmbusid kergelt pingesse. Tunne oli täpselt selline nagu keegi sikutaks mu nahka. Juba kolme päeva pärast olid minu kurjusekorts ja kanavarbad kadnud. Minu nägu näeb välja palju värskem ja enesetunne on väga hea.

Minu kindel õppetund on, et tühja kõhuga ei ole soovitav minna ilusüste tegema, eriti kui oled selline jänespüks nagu mina. Täis kõhuga toimub kõik mugavalt ja süste tegelikult polnud peagu üldse tunda. Ma kindlasti soovitan sellist väikest ilusüstide protseduuri teha, kui sul on näos kortsud, mis sind ennast häirivad. Mina igatahes tunnen end nüüd vähemate kortsudega palju paremini. Mehele ma midagi ei öeldnud ja aru pole ta saanud.

Märksõnad

Tagasi üles