Emotsionaalseks vägivallaks saab pidada halvustavate nimetustega kutsumist, valetamist, hääle tõstmist ja karjumist, ärapanemist (sh naljaga), usalduse reetmist, ajaloo ümberkirjutamist, kritiseerimist ja hinnangute andmist, ähvardamist, varjamist, solvamist, olulise informatsiooni endale hoidmist, lugupidamatust, vaenulikku huumorit, teise ignoreerimist, korduvalt lubadustest ja kokkulepetest mitte kinni pidamist, häbistamist, naeruvääristamist, ironiseerimist, teise parodeerimist, teisele lõksu seadmist, teise süüdlaseks tegemist, ebastabiilsust (täna armastan, homme ei armasta, täna kokkulepe kehtib, homme ei kehti – inimese käitumist ei ole võimalik ennustada) ja impulsiivsust (reageerib või tegutseb mõtlematult, teeb otsustusi ilma täit infot omamata).
Emotsionaalseid vägivallatsejaid leidub nii meeste kui naiste hulgas. Aga on ka palju selliseid mehi ja naisi, kes on väga toredad, südamlikud, hoolivad. Olen oma kabinetis mitmeid kordi kuulnud väidet: «Mina ei ole veel kohanud ühtegi toredat meest (naist)!» Terapeudina võin aga öelda, et kui kõik mehed (naised) on halvad, tuleb pilk endasse pöörata ja küsida: kuidas ma selline sitamagnet siis olen? Mida ma ei oska veel näha, et lasen kogu aeg seda läbi? Mida ma pole veel ära õppinud?
Kõigi suhteprobleemide allikas on hirm, et partner ei olegi see turvaline inimene, kellele saame toetuda, kui elu sisse sõidab. Kui me ei ole suhtega rahul, hakkab enamik meist teist süüdistama ja eemale tõmbuma. Selle asemel et tunnistada oma hirme ja vajadusi ning otsida kontakti hetkedel, mil tunneme end ebakindlalt.