Rõivatööstus on hetkel maailma üks suurimaid keskkonnareostajaid ning võime vaid loota, et tulevased põlvkonnad suudavad selle meeletult kiires tempos valesse suunda pöörleva moespiraali mingil hetkel peatada ning mõistlikumad lahendused kasutusele võtta. Puuvill võib ju kangana seljas mugav olla, aga puuvillataimede kasvatamine on seotud taimemürkidega, materjali transportimine, töötlemine ja viimistlemine maailma loodusele samuti vägagi ebameeldivate tagajärgedega. Ja need on vaid üksikud rõivatööstuse probleemid paljudest.
Üheks lahenduseks, millega hetkel teaduslaborites hoogsalt tegeletakse, on materjalide… kasvatamine. Mitmed firmad proovivad bakterite abil luua tselluloosikiude, mis võib kaugemas tulevikus olla üheks võimaluseks keskkonda säästa ning senise rõivatööstuse ja selle meeletult pika tarneahela heas mõttes pea peale keerata. Siis ei valmi rõivad enam teisel pool maakera anonüümsete, alamakstud ning ebainimlikes tingimustes töötavate õmblejate poolt, vaid kandja kodukvartalis asuvas teaduspargis. Juba praegu on uudsema lähenemisega brändid võtnud kasutusele ananassilehtedest valmistatud «naha», Eesti Kunstiakadeemia tudengid Mariliis Niine, Maarika Karm ja Krete Beljaev teevad aga näiteks katsetusi naha kasvatamisega seentest. Sellised biomaterjalidest loodud «kangad» on mitmes mõttes ülimalt keskkonnasõbralikud, sest kui nendest valminud esemete best before peaks mingil ajal läbi saama, võib need prügikasti asemel kodusesse kompostihunnikusse viia… Taaskasutuse uued võimalused!
Nagu ajalugu on näidanud, vormivad rõivaste esteetilist ja praktilist välimust kõige suuremal määral maailmas toimuvad sündmused. Väga drastilised muudatused on riiete jaoks kaasa toonud näiteks maailmasõjad, seega sõltub eesootav tänavapilt kahtlemata sellest, millised sündmused tulevikus inimeste elusid mõjutavad. Kas massidesse jõuavad kosmiliste vormilahendustega rõivad, mida hetkel disainib näiteks moelooja Iris Van Herpen, või hoopis väga minimalistlikud ja silmatorkamatud ürbid (nagu kohustuslikud vormirõivad ulmefilmis «Equilibrium») – seda näitab aeg. Võimalikud sõjad, looduskatastroofid, uued ja ohtlikud viirused kujundavad trende – juba praegu tegeletakse teaduslaborites sellega, et tulevikus suudaksid rõivad kandjatele mitmes mõttes kasulikud olla ja kaitset pakkuda.