Esmalt rõhutab Kristi Kuura, et tegu on kohe kindlasti meditsiinilise seisundiga, mis on isegi vastavalt Rahvusvahelise Haiguste Klassifikatsiooni (RHK-10) kriteeriumitele klassifitseeritud: depressioon – tervisehäire. Selle põhisümptomiteks peetakse depressiivset meeleolu, huvi ja elurõõmu kadumist ning energia vähenemist.
«Sünnitusjärgse depressiooni diagnoosimisel lähtutakse depressiooni diagnostilistest kriteeriumitest, millele lisanduvad spetsiifilised tegurid: toimetulematus või soovimatus lapse eest hoolitseda, süütunne, liigne muretsemine lapse pärast, ärrituvus, ebaadekvaatsuse tunne, hirm olla lapsega üksi, raskused uinumisel, meeleolumuutused, keskendumisraskused, ülemäärane mure oma tervise pärast,» lisab Kuura.
Kui tihti ja mil moel täpsemalt sünnitusjärgne depressioon väljendub?
«Kõigepealt tuleks vahet teha sünnitusjärgsel depressioonil ja emadusmasendusel. Hinnanguliselt koguni 85 protsendil naistest avalduvad sünnitusjärgses perioodis suuremal või vähemal määral nn emadusmasendusele (baby blues) iseloomulikud sümptomid. Emadusmasendus avaldub 3.–4. päeval pärast sünnitust ning väheneb 10.–12. sünnitusjärgseks päevaks. Tavapärasteks sümptomiteks on meeleolu labiilsus, nutusus, ärrituvus, abitus ja pelgus lapse eest hoolitsemisel ning väsimus.»
Raseduskriisinõustaja küll nendib, et õnneks on tegu mööduva meeleoluseisundiga, mis tihtipeale ei vaja meditsiinilist sekkumist. «Küll aga on vajalik piisav uni, lähedaste toetus ning abi lapse eest hoolitsemisel,» lisab Kuura. Paraku võib aga hinnanguliselt 20 protsendil sünnitusjärgse emadusmasenduse all kannatavatest naistest kujuneda välja sünnitusjärgne depressioon ning see vajab diagnoosimist ja ravi.
Kuid miks see üldse tekib?
«Siin mängivad muidugi rolli mitmete tegurite koosmõju,» nendib Kuura. «On leitud, et sünnitusjärgse depressiooni esinemise riski võib suurendada näiteks varasemalt diagnoositud depressioon või muu psüühikahäire, raseduse ja/või sünnituse tüsistunud kulg, probleemne paarisuhe või sotsiaalse toetuse puudujääk. Riskifaktoriteks on ka stressi tekitavate elusündmuste läbielamine, enne rasedust avaldunud terviseprobleemid, üksikvanemlus, alkoholi ja uimastite kuritarvitamine ning ebarealistlikud ootused vanemlusele. Risk suureneb juhul, kui üksteisele järgnevate raseduste vahele jääb vähem kui 24 kuud.»