Alles hiljuti oli meedias jutuks, et noorte seas levib ohtlik surmamäng, kus ärgitatakse lapsi enesetapule. See on äärmuslik näide internetis varitsevatest ohtudest. Sotsiaalmeedias on ka esmapilgul märksa tagasihoidlikumana näivaid gruppe, mille sisu osutub lähemal vaatlusel siiski väga hirmutavaks.
13-aastase tütre vanem Keit (nimi muudetud – toim) avastas hiljuti just ühe sellise grupi. Juba möödunud aastast on neil tütrega kokkulepe, et ta võib kontrollida lapse kasutatavaid sotsiaalmeediakanaleid.
«Kokkuleppe tütrega saavutasin pärast seda, kui ta minu keelust hoolimata üritas mitu korda endale Facebooki kontot teha. Peale kolmandat katset mõistsin, et keelud ja käsud ei ole enam lahendus – tuleb leida kompromiss,» rääkis ta. Keit pakkus tütrele, et laps võib endale konto teha, kui vanemad tema paroole teavad. Seda selleks, et vanematel oleks võimalik jälgida, kuidas laps virtuaalmaailmas toimetab, ning vajadusel teda suunata, õpetada, aga eelkõige just kaitsta.
Keit rõhutas, et kuigi noored vanemad käivad ka ise ajaga kaasas, kipuvad nad lapsevanematena sotsiaalmeedia mõjujõudu sellisel kujul, nagu noored seda tarbivad, alahindama.
Vihakõne ja roppused
Facebooki gruppi, mille Keit tütre kontot kontrollides avastas, kogunesid teismelised selleks, et koolikaaslasi mõnitada ja kiusata. Paarikümnepealise noortekamba eesmärk oli Keiti arvates see grupp võimalikult suureks ajada. «Nendes kinnistes gruppides ei võta sõna sugugi halvasti õppivad noored – seal on ka nelja-viielised, nii poisid kui tüdrukud. Nendele otsa vaadates, ka nende vanemaid osaliselt teades, ei oskaks uneski näha, et kenade tütarlaste suud toodavad sellist roppust, mida mina ei ole oma elus veel kuulnud,» ütles ta.