Ida-Tallinna keskhaiglas patsiente vastu võttev dermatoveneroloog Pille Konno räägib, et psoriaasi korral on tegu haigusega, millest terveneda ei ole tihti võimalik, kuid leevendust leiab alati.
Paljude naiste piinlik mure: kuidas leida psoriaasile leevendust?
Tänapäevane teadus ja meditsiin on õppinud paremini tundma haiguse tekkepõhjuseid. Kui aastakümneid tagasi peeti haiguse tekkepõhjuseks naha sarvkihi rakkude liialt kiiret jagunemist, on nüüdseks selgunud, et nähtavad nahamuutused on vaid jäämäe veepealne tipp. Veealune osa aga viitab sellele, et psoriaas on immuunpõletikuline haigus ehk organismi immuunsüsteem ründab enda rakke. Psoriaas on kroonilise kuluga retsidiveeruv põletikuline autoimmuunhaigus, mille aluseks on T-lümfotsüütide ebaadekvaatne stimulatsioon ja kogunemine nahas – täpsemalt epidermises.
Ravimitest on olemas lokaalsed ja süsteemsed psoriaasi ravimid. Lokaalsed ravimid aitavad hästi kergemate ja lokaliseeritud haigusvormide korral. Lokaalsetest ravimitest kasutatakse kaltsipotriooli (D-vitamiini analooge), glükokortikosteroidsalve ja salitsüülhappega ravimeid. Psoriaas on ka üks väheseid haigusi, mille puhul võib olla päikesest abi, kuna päike on immunosupressiivse toimega. Kasutatakse ka fototeraapiat või fotokemoteraapiat. Kui valgusravi on vastunäidustatud või tegemist raske psoriaasiga, kasutatakse süsteemset ravi.