Ma usun, et igasugune kooselu on suurim väljakutse inimesena kasvada. Meil tuleb õppida jagama ja vastu võtma, kuulama ja end väljendama, oma vajaduste eest seisma ja kompromisse tegema, partneri voorusi tunnustama ja tema kõige ärritavamate omadustega leppima.
Just kooselus peame kõige sagedamini rääkima teemadel, millest rääkimine pole sugugi kerge nagu raha kasutamine või puudumine, minevikuvarjud, kõige sügavamad pettumused ja intiimsemad ootused. Kes seda omavahel rääkimise kunsti selgeks ei õpi, selle suhe ei kesta.
Meil tuleb jääda ausaks ja lugupidavaks mis tahes olukorras ja, mis kõige tähtsam, tuleb jääda alati kohale. «Armasta mind kõige enam siis, kui olen seda kõige vähem ära teeninud, sest siis vajan seda kõige rohkem,» ütleb raamatus «Võidujooks ajaga» kirjanik ja psühhoterapeut Tommy Hellsten.
Partnerit vajame ka selleks, et iseennast avastada ja paremini tundma õppida. Just lähedal seisvad inimesed on meile parimaks peegliks – nad annavad meile tagasisidet ja näitavad kõige paremini kätte me nõrgad kohad. Miks muidu vihastame või solvume kõige ägedamalt just kalli inimese peale? Sarnases situatsioonis tööl või sõprade seas suudame tavaliselt jääda rahulikuks, või vähemalt viisakaks.
Me oleme sündinud ema ja isa suhtest, me saame kõige rohkem haiget just suhetes ja me ka terveneme suhete kaudu.
Filmis «Tõotus» ütleb peategelane abielutseremoonial oma värskele abikaasale: «Sina aitad mul elu armastada». Ühine elu sisaldab nii õndsat ühtesulamist kui petetud lootusi, nii muinasjutulist romantikat kui tulvavaid valujõgesid, nii pühapäevahommikusi rõõmsaid pannkoogisöömisi kui ägedaid riide raha pärast. Unustada ei tohi ka kõhedaks tegevat geneetilisest pärandit, mille oleme oma esivanematelt saanud.
On tõepoolest suur julgustükk ja samas kaunilt muinasjutuline kõigest sellest hoolimata – või ehk just selle sammu keerukuse pärast – otsustada, et meie kaks jääme kohale ja aitame teineteisel elu armastada.