Seega on kibuvits üks väga vana ja väga väärikas taim, kasvanud maa peal tuhandeid aastaid. Uskumuste kohaselt on ta üks nendest piibli taimedest, mida tänaseni mõnedes Euroopa maades kirikutes õnnistatakse, et sedakaudu pühadus oma koju tuua.
Eesti rahvapärased nimetused on kibuvitsal haukaküüds, hiibalpuu, kibun, kibusk, kibuskipuu, kiuspuu, koidukann, okasroos, orjavits, piigipuu, pistlepuu, tahlapuu jne. Uskumuste järgi olevat teda muistsetel aegadel kasutatud orjade nuhtlemiseks: sellest nimetus orjavits.
Kibuvitsa liike on väga palju, neist tuntumad on koer-kibuvits (Rosa canina, soome k koiranruusu, inglise dog-rose), mis kasvab Euroopas, Põhja-Aafrikas, Lääne- ja Põhja-Aasias ning muidugi ka Eesti liivastes männikutes, randades, kadastikes; kurdlehine kibuvits (Rosa rugosa; inglise k Japanese rose, soome k kurtturuusu, mille lehed on justkui natuke kurdudes); näärmekas kibuvits (Rosa rubiginosa, mille lehtede alumine pool on tihedalt kaetud karvakestega); äädika-kibuvits (R. Gallica, soome k gallianruusu) ja mets-kibuvits ehk metsroos (R. majalis, ingl k cinnamon rose, soome k metsäruusu), mis on meie kliimavööndis hästi levinud ja millel on ka ravivad omadused. Kibuvits on kõikide rooside ema, kasutatud pookealusena.
Ravimtaimena on kibuvitsa kirjeldatud juba antiikaja tekstides. Raviks kasutati pea kõiki kibuvitsa osi: õisi, võrseid, lehti, juuri ja kõige rohkem loomulikult vilju.
Eesti rahvameditsiinis on kibuvitsa kasutatud eelkõige neeru-, põie-, kopsu- ja külmetushaiguste leevendamiseks, haavade, mädanike ja kõhulahtisuse raviks. Liigesevalu vastu valmistati leotist – viinas hoiti juuri ja marju ning selle rohuga määriti valutavaid kohti. Erinevate rahvaste rahvameditsiinis tarvitati mälunõrkuse ja kehvveresuse korral, turgutati unetuse, neurooside ja üldise nõrkuse korral.