Juba 1946. a defineeris Maalilma Terviseorganisatsioon tervist, kui täielikku füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisundit, mitte ainult haiguse või nõtruse puudumist. Kõigist kolmest eeltoodud terviseaspektist lähtub ka kooliõde oma töös õpilase tervist hindamisel. Kooliõe tööaeg sõltub õpilaste arvust. Täistööajaga töötab õde vähemalt 600 õpilasega koolis.
Miks on vaja esitada koolile tervisetõend?
Esimesse klassi astudes või kooli vahetades tuleb muude kooli toodavate dokumentide seas esitada perearsti poolt väljastatav tervisetõend ja tõend teostatud immuniseerimiste (vaktsineerimiste) kohta. Teave lapse tervisliku seisukorra kohta annab kindluse nii lapsele endale kui ka kooli töötajatele, kes häda korral saavad selle alusel õigesti tegutseda.
Reeglina jätkab immuniseerimist koolis riikliku immuniseerimiskava kohaselt kooliõde, kes vaatab iga lapse kohta edastatud andmetest varasemaid immuniseerimisi. Lisaks esitab kooliõde Terviseametile igal aastal aruande, mis kajastab kõigi selle kooli laste elu jooksul saadud immuniseerimisi.
Suure osa kooliõe tööst moodustavad korralised tervisekontrollid. Praegu kehtiva korra kohaselt teostab õde tervisekontrolli 1.; 3.; 7.; ja 11. klassis. Kui kontrolli käigus ilmnevad jälgimist vajavad terviseteemad, kutsub kooliõde sellise õpilase järelkontrolli kas samal või järgmisel aastal.
Tervisekontrolli käigus õde mõõdab, kaalub, hindab rühti, uurib silmanägemist nägemistabeliga, mõõdab vererõhku, kontrollib suuhügieeni ja hammaste tervist. Vesteldakse toitumisest ja päevarežiimist. Kuna sotsiaalne heaolu on üks osa tervisest, räägime suhetest koolis ja kodus. Lapse heaolu hindamine teda ümbritsevas keskkonnas on osa meie tööst tervisekontrolli käigus. Kokkuvõtte kontrollist saab lapsevanem kas paberil või Terviseinfo süsteemi sisse logides. Vajadusel helistab kooliõde ka lapsevanemale, et koos arutada edasisi samme lapse tervise heaks. Kooliõde kuulub kooli tugispetsialistide võrgustikku, mis koolisiseselt teeb tihedat koostööd klassijuhataja, koolipsühholoogi, sotsiaal- ja eripedagoogi ning teiste kooli töötajatega. Väljastpoolt kooli on kooliõe partneriteks ka lastekaitsetöötajad ja politsei.