Hautised ja moosid, millele lisati angervaksaõisi, omandasid peene mandlimaitse. Angervaks on hea meetaim.
Angervaks kui aspiriini esiema
Harilik angervaks sisaldab hulgaliselt parkaineid, eeterlikku õli, C-vitamiini, glükosiidi, spireiini ja teisi olulisi ühendeid, aga ka kollast värvainet.
1897 eraldas saksa keemik Felix Hoffmann angervaksast salitsiini sünteetiliselt muudetud variandi, mis ärritas seedeelundkonda vähem kui puhas salitsüülhape. See aine oli atsetüülsalitsüülhape, mille Hoffmanni tööandja Bayer AG nimetas aspiriiniks angervaksa vananenud teadusliku nimetuse Spiraea ulmaria järgi. Aspiriin oli esimene paljudest leiutatud mittesteroidsetest põletikuvastastest ainetest. Kooritud ja purustatud juuretükkide närimine toimibki natuke aspiriini moodi, sest juuretükid sisaldavad neid lähteaineid, millest aspiriini valmistatakse, ja aitab valu vaigistada. Kuid ei tohi unustada, et aspiriin süvendab astmat. Sellepärast peaksid astmaatikud teadma, et ka angervaks võib neil haigushoogusid esile kutsuda ja süvendada.
Kuidas aitab meid angervaks?
Loodusliku salitsüülhappe sisalduse tõttu on angervaksal tugev valuvaigistav, rahustav ja higieritust soodustav ja palavikuvastane toime. Ravib külmetushaigusi, aitab leevendada köha ning soodustab paranemist viirushaigustest. Palavikuga kaasnevate haiguste korral peaks jooma angervaksa teed võimalikult kuumalt.
Ravib peavalu, südame rütmihäireid, neeru- ja põiepõletikku.
Toimib immuunsüsteemi tugevdavalt, organismi puhastavalt, põletikuvastaselt, on bakteritsiidse ja ainevahetust parandava toimega, korrastab seedimist. Parim vahend soolestiku puhastamiseks ja kõhukorratuste ennetamiseks. Tee aitab krampide ja kõhulahtisuse korral. Hästi peaks aitama maohaigetele.
Angervaks aitab ka neid, kes ei suuda keskenduda, ei suuda rahuneda ega saa uinuda. Angervaks annab tagasi rahu ja tasakaalu, lõdvestab ja rahustab pingul meeli. Ravib närvivalu, podagrat, vaigistab liigesevalu. Kasutatakse ka krampide puhul.