Eesti rahvapärimuses on pärnaõitega ravimise märksõnad: haavad, hambavalu, häälevead, kaelahaigus, kopsuhaigus, kurguvalu, köha, külmetus, naistehaigused, neeru- ja põiehaigused, nohu, paise, paistetus, palavik, põletik, põletus, südamehaigus, ussihaigus, vere puhastamine, veresoonte lupjumine, väsimus.
Üldlevinud on, ja seda ka tänapäeval, kuuma pärnaõietee joomine külmetushaiguste korral higistamaajava vahendina, kui on vaja palavikku langetada. Toime on tõhusam, kui lisada ka lusikatäis mustsõstramoosi.
Pärnaokstest, kas õitega või ilma, on valmistatud saunavihtu – neid nimetati naistevihtadeks. Võib arvata, kui hea lõhna sai saunaline pärast tuppa kaasa!
Muidugi ei saa mainimata jätta pärnaõiemett – kui õnnestub meie mesilased põllumürkide eest päästa, saame jätkuvalt parimat mett, kui mesitarud juhtuvad olema pärnapuude läheduses.
Pärnaõied kui ravimtaim – parim palavikualandaja on lõhnav pärnaõietee
Õisi korjama minnes tuleks vaadata, et õied oleksid täiesti värsked ja võimalikult puhtas ümbruses. Linnakeskkonnas, kus pärnaõied võivad sisaldada autokütusest eraldunud pliiühendeid, ei tohiks õisi koguda sõidutee äärest, (nagu ka maanteede äärest), kuid kaugemal teedest ja pargialadel ei ole saaste nii suur, et see õite kvaliteeti väga muudaks. Droog kuivatatakse kiiresti, soojas, see peab olema helekollane ja hästi lõhnav.
Droogis olev eeterlik õli koosneb väga suurest arvust komponentidest, seega on toimeala ka üsnagi lai. Kindlaks on tehtud mõningane mikroobidevastane toime, näiteks mõjub stafülokokile ja kolibakterile; aga ka viirusevastane toime, seega on pärnaõietee joomine külmetushaiguse korral igati asjakohane.