Vanemarolli osas on leitud, et seesmise kontrollkeskmega vanemate lastel on vähem käitumisprobleeme ja lasteaias-koolis saavad nad paremini hakkama. Enamasti ei selgu neist uuringutest aga, kas vanemate mõtteviis aitab kaasa laste probleemide tekkele või ongi keerulisema temperamendiga laste vanematel abitum tunne, et ega neist lapse toimetulek väga sõltu.
Eneseusk teeb paremaks lapsevanemaks
2017. aasta aprillis avaldati ajakirjas Frontiers in Psychology uuring, mis võiks lapsevanemaid ja lapsevanemaks saada soovijaid enda suhtumise üle aga rohkem mõtlema panna. Nimelt küsiti selles uuringus 14 500 last ootava briti naise ja nende kaaslase käest küsimusi sellesama kontrollkeskme kohta. Seejärel, peale lapse sündi, uuriti nelja aasta vältel korduvalt seda, kuidas lapsel ja vanematel läheb – kuidas on lood söömise, une ja jonnimisega ning kuidas vanemad erinevate probleemidega selles vallas toime tulevad.
Tulemused on ühesed – vanemate ellusuhtumine on väga tähtis. Mida rohkem vanemad uskusid enne lapse sündi, et nad ise ei kontrolli väga seda, mis elus juhtub – st neil oli väline kontrollkese – seda rohkem probleeme kõigis kolmes uuritud valdkonnas (uni, toitumine, jonn) mitme aasta vältel lapsega oli. Seesmise kontrollkeskmega vanemate käitumisele oli iseloomulik teadlikkus ja püsivus – nad ei teinud lapsele seatud reegleid iga päev ümber, nende suhtlemisviis lapsega oli stabiilsem – ja samas olid nad lapse muutunud vajadusi arvesse võttes valmis olema paindlikud. Nad ei lähtunud sellest, mis kas neile või lapsele kohe mõnus oleks – kui see oli vastuolus heaoluga pikemas perspektiivis. Ka külastasid nad enne sünnitust rohkem perekooli kursusi, eelistasid rinnaga toitmist ja olid rohkem hooles, et laps saaks õigel ajal vaktsineeritud. Oluline oli mõlema vanema hoiak – kui isad olid välise kontrollkeskmega, mõjutas see teistsuguse suhtumisega emade käitumist ja lisaks olid seesmise kontrollkeskmega isad palju sagedasemalt ka sünnituse juures. Vanemad, kellele oli omane mõtteviis, et neist endist sõltub elus päris palju, otsisid vanemluse ja laste arengu kohta infot, nad olid palju edukamad lapsele kindlate söögiaegade-reeglite ja unerutiini sisseseadmisel. Kuigi jonnihoogusid oli kõigil lastel, olid suured erinevused selles, kuidas lapse jonnile reageeriti. Seesmise kontrollkeskmega lapsevanemad üritasid rohkem lapse meeleoluga tegeleda (kallistasid last, juhtisid tema tähelepanu kõrvale jne), välise kontrollkeskmega vanemate puhul oli aga tõenäolisem, et nad kas käratasid lapsele või andsid ka laksu – tegelesid jonni kui ebameeldiva tagajärjega.