Et aru saada, kas meie olulise suhtega seotud probleem omab sellist sügavat haigettegevat tausta, võiks püüda vastata mõnedele küsimustele. Kui suuremale osale vastate jaatavalt, olete läbi elanud tõsise suhtetrauma. Kas on mingid suhtega soetud seigad minevikus, mis teile alati meelde tulevad, kui tülitsete? Kas on mingid sündmused, mida te ei saa kuidagi andestada? Kas teil on olnud tunne, et teid on raskel hetkel üksi jäetud? Kas teil on tunne, et te püüate teisega muudkui suhelda, talle end mõistetavaks teha, aga ometi on kogu aeg tunne, et teid ei kuulda ega mõisteta? Kas te muutute väga emotsionaalseks, kui need sündmused meenuvad? Kas teil on tunne, et suhtes oli mingi üks otsustav punkt, mil kõik keeras halvaks – ja see meenub aina elavalt, ei jäta kuidagi rahu?
Sellised traumad võivad loomulikult tekitada küsimuse: milleks nii hullult haiget teinud inimesega üldse edasi suhelda, kui emotsionaalset kontakti ja usaldust ei julge enam valu tõttu katsetada, sest hirm veel rohkem haiget saada on nii suur. Tegelikult tasub siiski proovida suhet parandada – eemalduda saab vanematest ja kallimaid saab proovida unustada, aga nii sügavad traumad paraku jäävad kajana meid saatma ka edaspidises elus.
Omal käel on suhtetraumast ülesaamine keeruline – isegi kui vigasaanu püüab teisele selgitada, miks ta nii haiget sai, on suur tõenäosus, et see vestlus läheb väga emotsionaalseks ja tehakse veel rohkem haiget. Üks võimalusi on aga katsetada tunnetekeskse teraapiaga. Seal lähtutakse pealtnäha paradoksaalsest eeldusest, et trauma põhjustaja on ühtlasi ka selle parim ravija.
Ühel on abi vaja selles, kuidas saada toimunut läbi töötada ja väljendada oma igatsust usalduse ja kindlustunde järele. Teisel on vaja abi süü, häbi, hirmuga toimetulekul ja selles, kuidas kõigist nendest emotsioonidest hoolimata olla teise jaoks olemas ja empaatiline. Keskendutakse sellele, et üks pool saaks tagasi tunde, et teda kuuldakse ja tema valu läheb korda ning et teine võtaks vastutuse haiget tegemise eest (ka siis, kui tahtlikult midagi paha ei mõelnudki, toimunul oli võib-olla täiesti ratsionaalne seletus) ja mõlemad koos mõtestaksid suhtes juhtunut suhtega ja lähedusega seotud vajaduste raames.