T, 28.11.2023

Naistel võib kokaiinisõltuvus kergemini tekkida

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Naissool võib tekkida kergemini kokaiinisõltuvus, millest neid on raske võõrutada, näitab rottidel tehtud uuring.

Narkomaania küüsi langemine on seotud teatavate isiksuseomadustega, kuid sõltuvuse tekkimist võib mõjutada sugu, vahendab Tartu ülikooli teadusportaal Novaator.

Narkootikumide mõju ning sõltuvuskäitumise arengut uuritakse ka laboriloomadel. Impulsiivse käitumise ja kõrgendatud stressivastusega laborirottide liinid muutuvad kergesti kokaiinisõltlasteks. Sellised närilised on himukamalt nõus vaeva nägema, et järgmist narkootilise aine doosi saada.

Ajakirjas Biology of Sex Differences ilmunud uurimuses näitasid Michigani ülikkooli neuroteadlased, et emased rottnarkomaanid näevad meelsamini vaeva, kui tasuks on kokaiin.

Kokaiinisõltuvus on mingil määral seotud impulsiivsuse ning elamuste otsimisega, kuid seda mõjutab ka sugu. Madalate dooside korral õppisid emased rotid kiiremini ära endale narkootikumi manustamise ja olid nõus rohkem pingutama, et järgmist kogust saada. Kõrgemate annuste puhul olid need erinevused vähem märgatavad.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles