Öötöö väikelapse kõrvalt: kas ma olen halb ema?

Linda Pärn
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Vida Press

«Mul on suur mure seoses öösiti tööl käima hakkamisega. Kodus kasvab kaheaastane poiss, kes oli varasemalt väga tihti haige ja seega praktiliselt puudus võimalus päevasel ajal tööl käia. Püüdsime lahendada olukorda nii, et ka mees on lapsega haiguslehel, kuid see ei sobinud tema tööandjatele ja põhimõtteliselt ähvardati vallandamisega. Seega ei jäänud muud üle, kui mina olin pidevalt lapsega kodune. Kuna mina olen oma suurema palgaga pere põhiline ülalpidaja, ei ole võimalik töölt eemale jääda. Nüüd avanes võimalus hakata öösiti tööl käima, aga minu õhtuseid äraolekuid elab pisike poiss väga raskelt üle,» kurdab noor ema Perekeskus Sina ja Mina nõustamiskeskkonnas.  

«Laps nutab, kui ma tööle lähen ja otsib mind öösiti läbi une nuttes taga. Õhtused magamaminekud on kujunenud tundidepikkusteks, ta ei taha uinuda ja tuleb voodist välja uurima, kus emme on. Mu süda lõhkeb... Poiss käib ka lasteaias, mis tähendab et on hetki, kui ma last ei näegi paar päeva. Ka mu elukaaslane heidab pidevalt ette, et ma eelistan tööd perele, meil on pidevalt nääklemisi sel teemal. Samas ei mõista ta, et laen vajab maksmist ja maja ülalpidamist, ja minu kodus olles ei ole meil lihtsalt raha. Muretsen, kuidas mu eemalolek mõjutab poisi edasist arengut, kas olen tõesti halb ema ja peaksin tööst hoopis loobuma? Kas saaks kuidagi poisile seda kergemaks teha või on loota, et ta ajapikku harjub? Olen nüüd öösiti tööl olnud paar kuud. Olen püüdnud teda võimaluse korral lasteaiast koju jätta, et saaksime koos olla, aga see ei tundu aitavat. On teil nõuandeid mida teha?»

Vastab pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja Kadri Järv-Mändoja:

«On kurb kuulda, et mehe tööandja ei ole lasknud mehel lapsega haiguslehel olla, kuigi tal selleks täielik õigus on. Seetõttu olete sunnitud öösiti tööl olema ja teie väikelaps reageerib toimunud muutustele. Olete mures, kuidas muutused lapsele mõjuvad ja kuidas teha talle teist eemal olekut kergemaks. 

Kuigi teil on töö tõttu lapse jaoks vähe aeg, siis ei tähenda see, et te oleksite halb ema. Vahel on elus etappe, kus ei saa teha nii nagu ema süda seda soovib. Pealegi, ema ja lapse suhet ei mõjuta mitte koos veedetud aja hulk, vaid see, kuidas te oma vähest aega koos veedate. Ütlete, et jätate võimalusel lapse lasteaiast koju. Kuigi te ise ehk ei märka, et sel oleks mingit kiiret leevendust olukorrale, soovitan ikka last koju jätta ja temaga koos aega veeta. Unustage selleks ajaks kodused toimetused ja tehke lapsega koos toredaid asju. Kuulake tema küsimusi ja mõtteid, selgitage talle maailma asju, mängige mänge jne. Sellised koos olemise päevad võiksid olla regulaarsed ja kindlatel päevadel, et lapsel tekiks rutiin. Ärge oodake kiiret lahendust, vaid andke aega ning tundke rõõmu koos olemisest. 

Mida enam te olukorra pärast pinges olete, seda enam ka teie laps reageerib. Saan teie kirjast ka aru, et mõningaid pinged on teil tekkinud oma elukaaslasega. Teile tundub, et tema ei mõista teie pere rahalist seisu. Kui te veel seda teinud ei ole, siis võiksite proovida koos temaga maha istuda ja oma kulud ning tulud üle vaadata. Võite seda teha ka näiteks siin

Ilmselt on teie elukaaslane samamoodi lapse pärast mures, sest nagu ma aru saan, siis tema näeb lapse õhtuseid ja öiseid reaktsioone. Kui teil vähegi jaksu on, siis kuulake elukaaslast aktiivselt. Peegeldage talle tagasi tema võimalikke tundeid. Kuigi ta võib teid süüdistada, et eelistate tööd pereelule, siis selliste süüdistuste taga on ehk hoopiski mure lapse ja võib olla ka teie omavahelise suhte pärast. Teda kuulates ja oma tundeid jagades saate omavahelist suhet selles raskes olukorras toetada, millest omakorda võidab laps. Tema on rahul ikka siis, kui ka vanemad on õnnelikud. 

Mida veel saate lapse jaoks teha? Te ei kirjelda magama mineku rutiini, mistõttu mõned asjad, mis ma pakun on teile ehk juba tuttavad. Esmalt tuleks antud olukorras veelgi rangemalt kinni pidada rutiinist. Laps tunneb turvaliselt, kui ta teab ette asjade kulgu. Rutiini võiksite sobitada ka õhtuse head ööd kõne teile (kui see vähegi võimalik on). Lapsega rääkige rõõmsalt ja kinnitage, et kohtute hommikul. Kuigi see võib teile raske olla, sest olete ööd läbi tööl, siis kujundage ka hommikune tervitusrutiin. Näiteks ärkate koos lapsega ja veedate enne tema lasteaeda minekut hetke koos (näiteks sööte hommikust). Lapsel võiks olla voodi juures teie pilt, mida igatsuse hetkel vaadata. Abiks on ka kaisuloom. Võite lapsele selgitada, et emme läheb õhtul tööle ja usaldab head unenäod kaisuloomale. Kui laps hakkab emmet igatsema, siis kaisutagu kaisulooma. 

Kui laps teid öösel otsima hakkab ja nutab, siis tuleb sellele rahulikult reageerida. Laps tuleks voodisse tagasi viia ja selgitada, et emme on tööl ja te kohtute hommikul. Voodist välja tulekuid võib olla korduvaid. Sellest hoolimata tuleb iga kord rahulikult laps voodisse tagasi viia ja lühidalt jälle kinnitada, kus emme on ja millal emme tuleb. Laps võib ka pildil olevale emmele lehvitada. 

Teie tööle mineku ajal on laps samuti nutune. Mis meeleolus te kodust lahkute? Kas tunnete ise suurt süüd, nukrust? Kas usaldate elukaaslast, et ta saab lapse magama panekuga hakkama? Taas, mida häiritum ja ärevam te olete, seda raskem on ka lapsel. Kui te ennast halvasti tunnete, siis oleks lapsel raske teist lahkuda ka näiteks hommikul. Teil on hetkel selline teismoodi eluperiood ja kui teie ja teie elukaaslane olukorraga lepite, siis lepib ka laps. Oluline on usaldada elukaaslast, et ta lapse nutuga rahulikult toime tuleb ning reipalt ja rõõmsalt lehvitades kodust lahkuda. Ka last võiksite aktiivselt kuulata ja näiteks öelda: «Sa oled kurb, et ma tööle lähen», «Sa tahad koos minuga veel mängida». Seejärel selgitage lapsele, millal te kohtute ja mis te siis koos teete. 

Saan aru, et olete varem kodune olnud ja üsna palju lapse päralt? Kui nii, siis on see normaalne, et laps nüüd teie tööl olekule reageerib. Andke endale ja lapsele aega. Hoidke enda emotsioonid rahulikud, sest te ei ole oma töö tõttu halb ema. Ega tegelikult ei ole väga vahet, kas vanem käib tööl öösel või päeval. Oluline on leida lapsega koos olemiseks aega ja hoida enda meel rõõmus. Panustage ka elukaaslasega suhtesse, sest lapsele on seegi väga oluline, et täiskasvanud omavahel hästi läbi saaks.»

Tagasi üles