«Söö toite, mis aitavad hambaid puhastada: õunad, seller ja porgandid. Need köögiviljad toimivad nagu hambahari, sest neid köögivilju süües suureneb süljeeritus, mis aitab hambakattu eemaldada. Lisaks on need köögiviljad rikkalikud C-vitamiini allikad, mis aitavad tappa halba lõhna tekitavad bakterid suus ning tugevdada ka igemeid. Toiduainetest aitavad hammaste valgendamisele kaasa maasikate söömine, kõva juust, mis sisaldab hammastele vajalikke mineraale – kaltsiumit ja tsinki,» soovitab Kulberg, rõhutades, et kindlasti ei asenda nende toiduainete tarbimine hammaste pesu.
Niiditamine on kõige tõhusam viis hambakatu eemaldamiseks hammastelt ja igemetelt. Niiditama peaks vähemalt korra päevas. Parim aeg selleks on õhtuti, enne hammaste pesemist.
Katseta erinevaid hambaniite, kuni leiad endale sobiva. Mõni hambaniit võib olla sinu hammaste jaoks kare, libe või liiga maitsestatud, kuid erinevaid niite testides lead endale sobiva. Oluline on hambaniidiga puhastada ka hambakaelasid, mitte vaid vahesid – nii eemaldad hambakatu igemest hamba otsani.
Pese hambaid vähemalt kaks korda päevas
Kõige olulisem asi, mida oma hammaste jaoks teha saab, on pesta neid regulaarselt: hommikuti ja õhtuti. Need on kaks kõige kriitilisemat aega. Kulbergi sõnul on see miinimum, mida saab oma hammaste jaoks teha.
«Sülg, mis hoiab hambaaukude – ja kattude eest kuivab öösel ning seetõttu on parim kattu puhastada enne magama minekut,» selgitab Kulberg. «Paljud inimesed pesevad hambaid pärast lõunat ja isegi pärast snäkkide söömist, eriti juhul, kui nad on söönud suhkrut sisaldavaid maiustusi,» lisab suuhügienist, nentides, et päevasel ajal hambaid pestes peab jälgima, et söömise ja hambapesu vahele jääks siiski 30-minutiline paus. «Efektiivsem on hambaid pesta elektrilise hambaharjaga, mis eemaldab võrreldes tavalise hambaharjaga kuni seitse korda enam hambakattu,» rõhutas suuhügienist elektrilise hambaharja eeliseid.