Kaotuse väärikas talumine tähendab stressi juhtimise oskust ja võimet kaotuse põhjuseid kainelt analüüsida. Olulisim on arusaamine, kas mittevõit oli üldse kaotus. Kaotuse analüüs tähendab võimalust leida uusi lahendusi. Potentsiaalsetelt kolleegidelt küsin alati, mida nad elus kaotanud on. Kaotuste järeldused ja otsused näitavad rohkem kui võidutrofeed. Kui inimene on õppinud oma emotsioone ja käitumist kaotuse korral juhtima, siis on suurem lootus, et ta oskab ka võites seda väärikalt teha.
Võitjal peab olema suuremeelsust ja oskust mitte end kaotaja halvustamisega häbistada. Minu vanemad sõbrad on jutustanud juba esimesel iseseisvusajal viljeletud traditsioonist, et ka ilmse üleoleku puhul lasti vastasel tennises vähemalt üks geim võita, ning seda pidi tegema nii, et teine pool sellest aru ei saaks. Olen ise sellisel mängul publikuks olnud ja näinud, kui vajalik see mõlemale mängijale oli. Võidu eesmärk ei ole vastase alandamine – teisele poolele tuleb tema väärikus alles jätta.
Ümbritsevas elus on tarbetut võistlemist talumatult palju! Toredatest pühendunud harrastajatest ei osata enam justkui muul viisil kõnelda, kui pannakse nad omavahel võistlema. Ja võrreldamatuid võitjaid valitakse meeldivuse alusel. Kuidas me saame pidada võistlemiseks seda, kui meie ette astuvad torupillimängija, kondiväänaja ja koeradresseerija ning esitavad igaüks oma parima numbri. Miks sellele peaks järgnema kaotajateks ja võitjateks kuulutamine?
«Eks Eesti ühiskonda ju vaevabki põhiliselt see, et meil on liiga vähe võistlust ja liiga palju koostööd,» ironiseeris mu noor kolleeg, kui keegi tuli välja järjekordse ideega korraldada seotuse suurendamiseks mingi võistlus. Tõesti, ka mina vihkan võistlemist. Koostööga saavutatakse enamasti püsivamaid ja laialdasemalt väärtust loovaid tulemusi.
Mis üldse on see, mis ajab mõistliku inimese võistlema? Suurim neist tungidest on ilmselt soov oma valitud erialaga tegeleda või enda paremust mingil positsioonil tõestada. See seletaks ühtviisi nii sportlaste kui ka poliitikute valmidust panna ennast olukorda, kus võit ja kaotus ei ole ette teada, ometi siiski mõjutatav.
Kuidas veenda võitjat selles, et enim hääli ei saa alati parim kandidaat? Enim hääli võib saada ka populaarseim, koostöövõimelisim või ka kõige ükskõiksemaks jättev kandidaat. Ent kes ka ei võidaks, vajab ta emotsionaalselt intelligentseks võitmiseks kaotusest talletatud kogemust.