Kui lisada siia vanemapalga populistlik esitlemine eestlaste alaliseks mureks oleva iibeprobleemi lahendajana, oligi ühiskonnas vajalik toetusfoon loodud. Kes saab siis pahaks panna, kui ema saab lapsega kodus olemise eest senise palgaga seotud sissetulekut edasi? Kõigile meeldib, kui raha antakse.
Vähem räägiti sellest, et ega vanemapalgana makstavat rahagi tulnukad lennumasinatelt külvanud. Mis tahes hüvitise maksmine riigieelarvest tuleb ikkagi maksumaksja enda taskust. Kuivõrd summad on eelnevat sissetulekut arvesse võttes diferentseeritud, oli kriitika laadis «Miks on ühed lapsed kallimad kui teised» ootuspärane ja loogiline.
Maailmavaate parem- või vasakpoolsus jagas vanemahüvitise üle väitlejad kahte leeri: esimesed jäid truuks Reformi argumentatsioonile, teiste meelest peaksid kõik pered hüvitist saama ühepalju. Vanemapalga lae langetamisest on palju räägitud, ent kuni Eestit juhib Reformierakonna dirigeeritav valitsus, seda kindlasti ei tehta.
Lastetu «preemiat» ei saa
Iseenesest ei saagi riik teha muud kui maksumaksjate käest kogutavat raha ümber jagada, ning seda tehakse ideaalis vastavalt erakonna maailmavaatele, praktikas suurema häältesaagi kogumise ning võimul püsimise nimel.
Reformierakonna pikaajaline domineerimine näib tõendavat, et loogika maksad rohkem makse, saad ka riigikassast rohkem tagasi meeldib eestlastele. Riik armastab neid, kes teevad tööd, näevad vaeva ja saavad rohkem palka.
Vähem mõeldakse sellele, et ühte asja on kerge valijale teise nime all maha müüa, ning seda tehaksegi. Sisuliselt pole ju emapalk ja selle vaimne sõsar emapension mitte midagi muud kui lastetusmaks teise nime all. Lihtsalt negatiivne on sõnastatud positiivseks.
Samasse kategooriasse paigutuvad ka lastega seotud tulumaksusoodustused, mida headel aegadel kehtida lasti, mis aga halbade aegade saabudes suurema meediakärata ära kaotati. Mehed ja naised, kes väga lapsi tahavad, aga neid mõnel valusal põhjusel ei saa, ei saa vanemahüvitist iial nautida, olgu nad kui tahes tublid ja teenekad maksumaksjad.