Seitse head nõuannet, kuidas motiveerida end raha koguma

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Erik Reis / PantherMedia / Scanpix

Raha kogumise mõtekust on vaja vähestele seletada. Raha kogumist ennast aga võrdleb mõni dieediga, teine maratoniga. Nii või teisiti on tegemist järjekindlust ja aega nõudva protsessiga. Tulemuse saavutamiseks peab olema motiveeritud ja nägema vaeva, aga kas tõesti taluma ka piina? Kogumisega alustamisega kaasnevad teatud muudatused sinu elustiilis. 

Et need muudatused oleksid võimalikult sujuvad ja jääksid ka püsima, siis soovitame ammutada lisainspiratsiooni järgmisest seitsmest meetodist, mille edastab TFBanki Laenukool.

1. Püstita konkreetne eesmärk

Peamine läbikukkumise põhjus on selge sihi puudumine. Seega vaata oma igakuisele eelarvele otsa ja määra realistlik numbriline (!) eesmärk, milleni soovid mingi kindla (!) aja jooksul jõuda. Miks on täpsus oluline? Täpsus motiveerib. Pannes paika summa ja tähtaja soovitame iga teatud aja tagant või teatud summa kogunemisel end õlale patsutada või vastavalt korrale kutsuda. Nii on sul selge pilt  oma progressist, mis omakorda innustab kursil püsima ja vajadusel ka rohkem pingutama. Mida rohkem vahe-eesmärke täidad, seda suurem hasart koguda sul tekib.

2. Haara igast võimalusest

Teine suurem põhjus, miks kogumisega kaugele ei jõuta, on mõtteviis, et pole eriti midagi kõrvale panna. Tegelikkuses aga iga euro loeb. Kui  täna mõelda, et mis sest viiest eurost kuus ikka rahakassasse pista, siis aasta pärast oled ikka samas punktis, aga 60 euro võrra vaesemana. Isegi kui igakuine summa tundub alguses naeruväärselt väike, tasub koguda ikka. Küll sa aja jooksul leiad võimalusi juurde, summa kasvades kasvab ka motivatsioon. Peamine on alustada, siis on ka edu lähemal.

3. Seltsis selgem

Kaasa oma kogumisplaanidesse mõni hea sõber. Sõber võib olla heaks motivatsiooniallikaks ja kaasaelajaks, eriti kui tal on samad eesmärgid. Ikka on abiks, kui keegi kõrval tuletab heatahtlikult meelde, et jäta täna see jäätisetuutu ostmata või rõõmustab koos sinuga, kui mõni vahe-etapp on jälle edukalt läbitud. Kui aga sinus tekitab oma tuludest-kuludest rääkimine ebamugavust, siis tasub mõnelt lähedamalt sõbralt uurida, milliseid kogumistehnikaid tema kasutab. Teise võitudest ja kaotustest on alati midagi õppida.

4. Muretse endale uusi sõpru

Teinekord on jälle nii, et sinu praegune tutvusringkond ei soodusta raha kogumist. Kellegagi suhteid katkestama ei pea. Küll aga soovitame lisaks suhelda inimestega, kellel on sinuga sarnased eesmärgid. Selliseid inimesi võid leida sõprade sõprade seast, töölt. Ringi tasub vaadata ka vastavasisuliste Facebooki-gruppide ja internetifoorumite suunal. Ühised huvid ja sarnased kogemused innustavad veelgi kindlamalt eesmärgi poole püüdlema.

5. Vabane häirivatest teguritest

Igal inimesel on kogumist häirivad või lausa takistavad tegurid: telefonirakenduse teel toidu koju tellimine, krediitkaardi pidev kasutamine, e-poodidest ühe klikiga asjade ostmine … See võib olla mis iganes. Seega vaata oma tarbimisharjumused kriitilise pilguga üle, eriti need, mis on seotud mugavusega või vajunud unustusehõlma (näiteks elektrileping). Segavaid faktoreid eemaldades või asendades alusta lihtsamatest, muutes oma harjumusi järk-järgult. Vastasel juhul kaob soov raha säästa väga kiiresti ja pikaks ajaks.

6. Kasuta visuaalseid abivahendeid

Oma peas eesmärkide paika panemisest jääb kahjuks väheseks. Parem oleks omada neid kirjapandult ja soovitavalt pidevalt silma all. Selleks võib olla lihtne märkmepaber rahakoti vahel, tabel paberil või Excelis, mobiilirakendus, poster seinal või arvuti avapilt. Hea oleks, kui saaksid oma visuaalset abivahendit jooksvalt täiendada. Pole midagi motiveerivamat kui silmaga nähtav ja käega katsutav areng.

7. Jäta endale natuke hingamisruumi

Siinkohal ei pea me nüüd silmas erinevaid ettekäändeid õigustamaks mõnda impulssostu. «Aga ma olen seda juba lapsepõlvest saati tahtnud!», «Aga see on ju sooduses!» või muu vabandusega oma emotsiooniostu põhjendamine pole endale hingamisruumi jätmine. Pigem mõtleme selle all, et raha kõrvale pannes jäta midagi ka väikeste rõõmude nautimiseks. Kui pead oma elust raha kõik meeldiva välja jätma, siis ei tule pikemas plaanis raha kogumisest midagi välja.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles