Kui oled järjekordsesse suhtedraamasse sattunud, püüa kinni see hetk, kui tekib mõte kasutada taas tuttavat käitumisviisi. Teisisõnu, märka seda, kuidas püüad mis tahes moel ebamugavast olukorrast pääseda ja vastutust mitte võtta. Peatu korraks ja lihtsalt teadvusta: «See on see hetk, mil ma tavaliselt torman teise tuppa, panen kõrvad lukku, hakkan nutma, käratan ja loobin asju». Stopp! Ära tee midagi! Ära anna vanale impulsile järele, ära anna järele selle väikese ebaküpse poisi või tüdruku hirmule ja soovunelmale, et silmad kinni pigistades või jalgu trampides tont lihtsalt kaob. Sel lapsel polnud tookord teadmisi ega oskusi, et olukorraga toime tulla, aga sinul täna on. Jää seekord kohale!
Kui sa kohe ei tea, mida teha, siis lihtsalt ütle endale (veel parem, ütle ka partnerile): «Ma tunnen end praegu kole pahasti. Mul tõuseb nutt kurku/viha matab mu enda alla ja mul ei ole õrna aimu, mida peaksin tegema. Ma vajan aega, et asjast aru saada!»
Kui ütled need sõnad häälega välja, võtad endalt võimaluse endist viisi käituda. Sa jääd paigale ja hingad sügavalt. Sinu kohalejäämine, nii füüsiline kui emotsionaalne, on eelduseks, et midagi uut saaks üldse tekkida. «Ehkki see on piinlik ja valus, on väga tervendav lõpetada iseenda eest peitupugemine. On väga tervendav läbi näha kõik viisid, kuidas oled alatu, kõik viisid, kuidas peitu poed. Kõik viisid, kuidas välja lülitud, salgad, sulgud, teisi kritiseerid – kõik oma väikesed veidrused,» julgustab budistlik nunn ja kirjanik Pema Chödron. Sa jääd kohale, hingad sügavalt ja tunnistad, mis sinuga toimub. See ei ole veel lahendus, aga on esimene samm.