Edukus kui selline on suhteline mõiste, see tähistab midagi erinevat kõigi jaoks. Minu jaoks on tähendab edu seda olukorda, kui ilma minuta enam hakkama ei saada. Ma olen poole oma tööelust – laias laastus viieteistkümnest aastast – tundnud, et olen tõsiste juttude jaoks liiga noor.
Teate küll seda tunnet, kui saad ülikoolist tulnuna kätte esimese päris töökoha, paned viisakad riided selga, istud krapsi näoga nõupidamisruumi maha, avad oma märkmeid täis tehnika, köhatad hääle puhtaks ning ütled midagi suurt, tarka ja olulist. Noh, seda muidugi enda jaoks, sest ilmselt järgneb siinkohal olulisemate, vanemate ja pahatihti meessoost töökaaslaste heatahtlik, kuid paikapanev soovitus natuke tagasi tõmmata.
«Kullake, kuula kõigepealt, kuidas meil siin asjad käivad,» ütlevad nad ning minul kangastub taolisel hetkel silme ette olukord, kus ma olen jälle kümne-aastane ja isa mul käratades suud kinni paneb.
Mansplaining on minu selle aasta lemmiksõna halvas mõttes ja see kirjeldab ideaalselt õhkkonda enamustes kollektiivides, kus võim on meeste ja kohvikann naiste käes. Selline ürgšovinistlik karjääri alguseaegade ristsete läbi elamine aga sünnitab just minusuguseid naisi. Nimetame neid siis haideks, mõrdadeks või töönarkomaanideks, aga mina ei lase ennast enam paika panna. Enam mitte.
Sellest on saanud peaaegu kinnisidee, et paikapaneja, jõupositsiooni omaja pean olema just mina ja kui mehed tahavad minu seltskonnas ka tööd teha, võin ma neile sama patroniseerivalt nende koha kätte näidata kui nemad mu esimeses, teises ja kolmandas firmas minule näitasid.