Kuna alkoholitootjatel äri veel välja surnud pole, võib järeldada, et päris suur osa elanikkonnast mõtleb teisiti. Nagu nähtub avalikust infoväljast, on normaalne, et minnakse pärast tööd koju ja võetakse väike jook. Lihtsalt niisama. Kui lugu sellega lõppeks ja inimesed ka karjakesi napsisena rooli ei trügiks, ei püüaks see sugugi mu tähelepanu ja kindlasti ei mõistaks ma neid hukka. Aga inimesed ei ela üksi, neil on tihti väikesed lapsed, ja väikelaste läheduses alkoholitarbimine on miski, mis mu jaoks tundub sama kummastav kui meie kultuuriruumis saabastega valgel magamistoavaibal käimine. Eriti on see nii naiste puhul, mistap keskendungi rohkem sellele.
Olete te kunagi kainena mõnel alkoholiga üritusel olnud? Mäletate, kuidas juba pärast esimest-teist jooki inimesed muutusid? Ei, nad ei olnud purjus, sugugi mitte. Aga nende silmavaade, intonatsioon ja käitumine muutus kuidagi tabamatult – no nad ei olnud ju purjus – võõraks. Seda märkavad ka eelkooliealised lapsed.
Minu vanematest tarbis alkoholi (ja sedagi äärmiselt vähe) vaid isa. Ometi on mul kuskil sügaval teadvuse sopis meeles see tunne suurtel suguvõsapidudel, kus muidu tuttavad ja turvalised sugulased olid muutumas või muutunud kellekski, keda ma ei tunne, kelle käitumist ma ette ennustada ei suuda ja kelle läheduses ma olla ei tahtnud.
Tuttavatest saavad võõrad
Sellistel pidudel ei piirduta muidugi vaid ühe-kahe joogiga, ent lapsed pole rumalad, nad saavad juba peo üsna varases staadiumis aru, kui keegi naerab imelikult, on liiga lõbus vmt. Miks ta nii teeb, kas ta ei näe, et see on tobe? Kas ta muutub kunagi tagasi selleks onuks või tädiks, kellega päriselt tore oli? See on ühtaegu nõme ja natuke (või olenevalt joobeastmest palju) hirmutav.