35 uusaastalubadust, mis aitavad raha säästa

Dagmar Lamp
, Postimehe naisteportaali juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Dmitriy Melnikov / PantherMedia / Scanpix

Jõulud ja aastavahetusepidustused on läbi ning aeg on uueks alguseks, uuteks plaanideks ja lubadusteks. Kui oled kokku lugenud kõik kaotamist vajavad kilod, reisisihtkohad, kodused ja töised eesmärgid, vaata üle ka seis oma rahakotis. Siinkohal on abiks Laenukooli nimekiri uusaastalubadustest, mis aitavad parendada sinu rahalist seisu.

Alustades väikestest kuludest ja lõpetades tõsisemate, pikaajaliste finantsplaanidega – siit saab inspiratsiooni igaüks!

Valik lubadusi aastaks 2017:

 1. Võtan hommikukohvi kodust kaasa. Nii säästad igakuiselt olulise summa, kui arvestada, et tass kohvi bensiinijaamast või mujalt kaasa ostes maksab keskmiselt 2€.
 2. Võtan tööle lõuna kaasa. Ära lase eelmise päeva ülejääke raisku ning paki need tööle kaasa.
 3. Loobun pudeliveest ja karastusjookidest. Miks mitte muretseda endale stiilne pudel, et kraanivett või hoopis omatehtud maitsevett või smuutit kaasas kanda?
 4. Loobun snäkkidest ja kiirtoidust. Kiired ampsud on ka kiired väljaminekud.
 5. Teen enne toidupoodi minekut nimekirja. Ette planeerides ei raiska sa lisaks rahale ka toitu.
 6. Kõnnin rohkem. Iga auto- või taksosõit vähem on kasulikum nii sinu rahakotile kui tervisele.
 7. Poodlen vähem, ostan kvaliteetsemaid tooteid. Tarbi põhimõttel «ma pole nii rikas, et osta odavaid asju», kuid jää ikkagi oma võimete piiresse.
 8. Käin harvemini väljas söömas. Kehtib ka koju tellimise kohta. Kindlasti on mõni retsept, mida oled ammu tahtnud proovida.
 9. Panen peenraha kõrvale. Münditaskut venitavad punased sendid on kaval hoiupõrsasse pista. Aasta lõpuks kogunenud summaga saab juba nii mõndagi teha.
 10. Vaatan üle oma teleka-, interneti-, elektri- jt paketid. Kauplemisruumi on alati.
 11. Loobun suitsetamisest. Lisaks suitsupakile kulub raha ka riiete, hammaste ja naha hooldamiseks. Ühtlasi võetakse seda halba harjumust arvesse ka kindlustuse- ja kodulaenupakkumiste koostamisel.
 12. Hakkan trenni tegema. Regulaarne trenn koos tervisliku toitumisega mõjutab sinu praeguseid ja ka tuleviku ravikulusid.
 13. Kasutan sularaha. Miski ei loo väljaminekutest selgemat ja kainestavamat pilti kui reaalse rahaga tasumine. See aitab nii mõnegi kulu kontrolli alla saada.
 14. Enne suuremaid oste uurin turgu. Hindade võrdlemisel tuleb appi internet, lisaks Eestile tasub ka välismaal pakutavat uurida.
 15. Jälgin allahindlushooaegu. Kuna suuremad allahindlused on igal aastal valdavalt samal ajal, siis pole suuremate ostude planeerimine eriti keerukas.
 16. Käin regulaarselt arstikontrollis. Pere-, silma- ja hambaarsti juurest aegajalt läbi astudes ennetad suuremaid raviarveid.
 17. Võtan tasuta kursuseid. Lisaoskused on tööturul alati boonuseks. Tasuta kursuse puhul on kasu seda suurem.
 18. Jagan sõpradega kulusid. Olgu selleks siis ühised õhtusöögid või pikemad sõidud - võimalusi kulude jagamiseks leiab alati.
 19. Tarbin rohkem tasuta meelelahutust. Sotsiaalmeedia ja erinevate portaalide vahendusel leiab nii mõndagi põnevat.
 20. Ostan kasutatud asju. Kõik asjad ei pea uued olema ning tänapäeva kirbukad on tulvil häid leide.
 21. Müün tarbetud asjad. Vaata kodus kriitilise pilguga ringi. Mõni asi on nurgas nii kaua seisnud, et on muutunud silmale nähtamatuks? Vahest see siis juba maha müüa?
 22. Vahetan segistiotsikud vettsäästvate vastu. Rahaline võit võib olla kuni 60%.
 23. Vahetan elektripirnid energiasäästlike LED-pirnide vastu. Väiksemat elektriarvet on alati hea saada.
 24. Alustan kogumist hädaolukordadeks. Iial ei tea, mis võib juhtuda tervise, kodu, auto või muu olulisega.
 25. Hoian oma kuludel silma peal. Abiks on paber ja pliiats, Excel või mobiiliäpp. Nii ei kao siht silme eest.
 26. Loobun krediitkaardist. Krediitkaart, ükskõik kui heade tingimustega, tekitab paratamatult hootisi kõrvalekaldeid seatud eesmärkidest ja eelarvest.
 27. Kasvatan ise toitu. Alustades aknalauast ja lõpetades isikliku aiaga - midagi ise kasvatada saab alati.
 28. Soojustan oma kodu. Niimoodi säästad oluliselt küttekuludelt.
 29. Koostan igakuise eelarve ja pean sellest kinni. Planeeri isegi mitu kuud ette. Mõne väljamineku jaoks on arukas varakult koguma hakata.
 30. Maksan endale palka. Hea säästmise nipp. Peagi avastad, et sinu palk on liiga väike, mis motiveerib sind veelgi oma kulutusi optimeerima.
 31. Hangin lisasissetuleku. Keerulisem, kuid proovimist väärt väljakutse.
 32. Küsin palka juurde. Eks oleneb töökohast, kuid kes sihti ei sea, see märki ei taba.
 33. Refinantseerin oma laenu. Maksetingimused ja -graafik on koostatud põhjusega, aga see võib tekitada ka teatavat mugavustsooni jäämist. Võta pankadest kontrolliks uued pakkumised - need ei kohusta sind millekski, aga rahavõit võib olla märkimisväärne.
 34. Vaatan üle oma kogumiskontod ja investeerimisplaanid. Lühi- või pikaajalised investeeringud ja hoiused - tingimusi ja turuolukorda tasub alati kontrollida, sest sinu praegused eesmärgid ei pruugi olla samad, mis mõned aastat tagasi.
 35. Vaatan üle oma pensioniplaani. Pension on vahest veel mägede taga, kuid erinevate pankade tootlusi tasub aegajalt kontrollida.

Edukat uut aastat ja jõudu lubadustest kinni pidamisel!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles