Uuring: rokkmuusika teeb mehed tümaks

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Stefano Cavoretto / PantherMedia / Scanpix

Londoni teadlased viisid hiljaaegu läbi uuringu, mis kinnitab, et meestest on lihtne võitu saada: segadusseajamiseks piisab, kui panna mängima rokkmuusika.

Üldlevinud rahvatarkus ütleb, et mehele mahub pähe korraga vaid üks mõte, kirjutab Accelerista. Ja see mõte ei kannata ei trükimusta ega päevavalgust. Olgu sellega, kuidas on, aga Ühendkuningriigis äsja läbi viidud uuring kinnitab, et mehi on tõesti lihtsam segadusse ajada kui naisterahvaid.

Eriti haavatavad on mehed siis, kui käsil on lauamängude mängimine. Nimelt on naistel suurem (kui mitte ainus) võimalus võita mehi näiteks «Reis ümber maailma» või «Aliase» mängus, kui taustal keevitab kõlaritest korralik rokkmuusika.

Britid uurisid ka, milline muusika mehi kõige enam devalveerib. Uuringus osalenud mehed tegid lauamängus palju rohkem vigu, kui taustamuusikaks oli AC/DC ning suutsid end fookusesse tagasi tuua, kui mängima pandi klassikaline muusika. Võrreldavalt hea soorituse tegid isased inimesed muusikavabas keskkonnas.

Uuringu tulemustes pole põhjust kahelda, sest selles osales koguni 352 mõlemast soost mängijat. Näiteks Audru Keskkoolis õpib vähem õpilasi (248) kui oli uuritavaid… Uuringumaterjalides pole küll eraldi välja toodud, palju osales naisi ja palju mehi, aga eeldada võib, et grupid jagunesid enam-vähem võrdselt, et saada võrreldavat tulemust.

Mängijatele anti kätte lauamäng nimega «Operation», kus mängupatsientidelt tuleb opereerida mängult kehaosi. Kõigil osalejatel paluti pähe panna kõrvaklapid ning neisse lasti vaheldumisi Mozarti populaarseid klassikateoseid, AC/DC «Thunderstrucki», või vaikust.

Mehed kaotasid fookuse ning nende tähelepanu hajus pea kohe, kui klappidesse paiskus AC/DC tempokas «Thunderstruck». Üksteise järel hakkasid nad tegema mängides rohkem vigu – kuna tegu oli mängukirurgiaga, mille käigus eemaldati mängult kehaosi, siis keegi vist väga ei tahagi teada, kus mis nihu läks, kellelt lõigati vale jalg või eemaldati pimesoole asemel süda ning mitmele patsiendile unustati kõhtu käärid või kaunis opiõde…

Naiste sooritust taustamuusika aga ei mõjutanud. Nemad keskendusid korrektselt ning tõenäoliselt suutsid tasandada mõnegi rokkmuusika peale hullunud mehe tehtud vea – kaunis ristpistes tehtud õmblus varjab viletsa kirurgi kätetöö kenasti…

Millised võiksid olla selle tulemuse tagamaad? Täiesti ootamatult selgub, et naised võivad olla rööprähklemises võimekamad kui mehed. Ehk siis kui samal ajal on vaja teha lapsi, rääkida autoga ja panna pann magama, saavad naised sellega meestest edukamalt hakkama.

Kuna antud uuringus õnnestus naistel meestest paremini lauamängu mängimine, võib teha veel ühe järelduse – naised on looduse poolt justkui «kodeeritud» mängima, et rahustada maha jonniv põngerjas või mõnikord ka rahulolematu mees.

Kogu selle muusikalise virvarri tulemusena läks meestel sassi nii lauamäng kui ka tekkis suurem audiostress kui naistel. Tõenäoliselt oleksid nad parema meelega kuulanud AC/DC-d kui Mozarti ning lauamängu mängimise asemel veetnud kvaliteetaega muid tegevusi tehes…

Sellest aga uuring meile muidugi ei räägi. Uuringu tulemuste tõestamiseks koduste meetoditega soovitame teil välja otsida lauamäng, leida mõni mees, panna talle klapid pähe, lasta klappidesse näiteks ansambli Suveniir kullavaramust palasid ja vaadata, mis siis saama hakkab. Kel võimalik, kutsub mängu ka Herbert Vingi või Kaupo Peebu ja lisab uuringule veidi vürtsi, pannes osalejad lisaks muusika kuulamisele ka tantsima…

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles