«Palju uusi võimalusi on tekkinud just tänu kiirele tahveltehnoloogia ja nutitelefonide arengule,» ütleb Samsung Eesti mobiilidivisioni juht Antti Aasma. Ta lisab, et need seadmed on suureks abiks nii kognitiivsete oskuste kui motoorsete oskuste arendamisel. «Keele ja kõne arengu puhul on tahvlitest sedavõrd palju abi, et neid kasutatakse üha enam ka puuetega laste õppetegevuses. Välja töötatud rakendused pakuvad lahendusi, olles abiks nii lastele, täiskasvanutele kui vanuritele.»
Täna on enamikesse nutitelefonidesse juba sisse ehitatud teksti kõneks muutmise võimalus, kuigi eesti keel valikust veel paraku puudub, on võimalik teenust kasutada teiste keelte baasil, näiteks inglise- või soomekeelsena.
Järgnevalt toob Antti Aasma välja mõned nutikad rakendused, mis abistavad puuetega inimesi nii Eestis kui mujal maailmas.
Eestlaste start-upi poolt välja töötatud rakendus MediKeep toimib nii Androidi kui iOSi operatsioonisüsteemidega tahvlites ja telefonides. See aitab meeles pidada tablettide võtmise aegu ja koguseid, ühtlasi aitab ravimi triipkoode telefoniga skännides ära öelda, milliseid ravimeid tohib ja milliseid ei tohiks koos võtta ning peab inimese personaalset tervisepäevikut. Rakendus on nii eesti kui inglise keeles.
Eestikeelseid rakendusi on üldiselt siiski veel vähe, kuigi mõningaid positiivseid näiteid on. Kuna kõige aktiivsemad äppide kasutajad Eestis on nägemispuudega inimesed, siis on neile mõeldud programmidesse täna ehk mõnevõrra rohkem ka panustatud. «Üks taoline toimiv ja kasulik on äpp on Androidile arendatud kõnesüntesaator Uudiste lugeja. See rakendus loeb kõnesüntesaatori abil ette rakendusse pidevalt lisanduvad päeva tähtsaimad uudised. Rakendus on loodud Eesti Keele Instituudi teadlaste poolt ning nende kõnesüntesaatori lahendust kasutatakse ka juba e-raamatute puhul,» ütleb Aasma.