Aga alustame veidi kaugemalt. Terve oma noore täiskasvanuea elasin usus, et kui peaks tekkima vajadus oma riiki relvaga kaitsta, siis ei ole sool tähtsust – kui tuleb minna, siis tuleb minna, nii ka mina. Ma ei olnud mingi militaarhull, aga selline vaikne, passiivne veendumus mul tõepoolest oli... kuni ma sain lapse. Siis juhtus umbes selline asi:
Ehk käis kõva pauk, kõik läks valgeks ja seejärel pisikeseks täpiks, kuni seegi kadus ja jäi vaid pimedus, kus sees pidin hakkama otsast peale välja mõtlema, kes ma olen ja millises maailmas ma elan. Selle käigus on tõsise uuenduskuuri läbinud mitmed arusaamad, milles enne nii väga kindel olin. See on olnud keeruline ja valus protsess ja kõige parem osa on see, et see ei ole veel lõppenud. Igatahes olen muuhulgas hakanud kõiki inimesi nägema kellegi teise lastena. Kellegi, mis siis, et kellegi teise, kallistatud ja armastatud väikeste poiste ja tüdrukutena.
See laieneb universaalselt kõigile, nii headele kui halbadele inimestele, ja ka neile, kes lugematutes sõdades võidelnud ja omakorda kellegi kolmanda lapsi tapnud on. Nende hulgas on isegi tiitlitega sõjakangelased, kellest paljud kohtusid nendega, kelle eest nad vormiliselt võitlesid ja langesid, esimest korda alles männist kuue vahel. Väga kangelaslik...
Lugesin hiljuti ühe raamatu arvustust. See raamat rääkis sõjast läbi naise silmade ja seda lugedes ma nutsin, nagu pole ammu nutnud. Selles lühikeses arvustuseski oli suudetud nii kontsentreeritult edasi anda sõja absoluutset mõttetust ja sellega tekitatavat valu, et seda oli füüsiliselt raske taluda.