T, 26.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kanapimeduse vastu võitlevad maguskartulid

Dagmar Lamp
, Postimehe naisteportaali juhataja
Facebook
Comments
Foto: PantherMedia / Scanpix

Lõuna-Aafrika uurijad aretasid hiljuti välja uue sordi toitainerikkaid maguskartuleid ehk pataate, mille eesmärk on aidata kõige vaesemate piirkondade elanikel A-vitamiini puudusest tingitud kanapimedust vältida. Kanapimedus ja A-vitamiini puudus on eelkõige Aafrika mandril väga tõsine tervishoiu probleem. Drastilise A-vitamiini puuduse tõttu tekkiv silmahaigus nimega trahhoom on sealsete väikelaste pimedaks jäämise põhjus number üks.

Pretoria põllumajandusnõukogu uurijad tõstsid kartulites selektiivse sordiaretuse ja molekulaartehnika abil beetakaroteeni sisaldust – see on aine, mis annab juurviljadele nende iseloomuliku oranži värvuse ja mis muundatakse kehas A-vitamiiniks. A-vitamiini puudus on ülemaailmne probleem, mis võib kaasa tuua mitmesuguseid tervisehädasid, sealhulgas pöördumatut kanapimedust ehk nüktaloopiat (võimetust näha hästi hämaras või öösel). Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel kujutab see kõige suuremat ohtu noortele ja rasedatele, riskirühma kuulub lausa 250 miljonit kooliealist last, kirjutab KSA Silmakeskus.

«Soovisime aretada maguskartuli sordi, mis annaks suurt saaki, omaks suurt kuivmassi ja maitseks hästi,» selgitab uurimise juht dr Sunette Laurie. Tuleb tunnistada, et see neil ka õnnestus – uued aretatud maguskartuli sordid on tõelised A-vitamiini pommid, mida sageli süües ei pea ükski laps kanapimedust kartma.

Nimelt õnnestus uurijatel aretada kaks maguskartuli sorti, mis on hea maitsega, küllaltki suure saagikuse ja rahuldava kuivmassiga. Kummagi kartuli 125grammine portsjon katab vastavalt 113  protsenti ja 261 protsenti lapse päevasest A-vitamiini vajadusest. Nüüd jääb üle ainult oodata ja loota, et bataat jõuab iganädalaselt meie igaühe ja Eesti laste koolimenüüsse.

Tavalist bataati on saadaval juba ammu Eesti toidu kaubandusvõrgus ja maguskartul on NASA poolt nimetatud maailma üheks tõhusamaks ja odavamaks «supertoiduks»!

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles