Kõrge testosteroonitase vähendab empaatiavõimet

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Utrechti ja Cambridge’i ülikooli teadlaste värskest uurimusest selgus esmakordselt, et meessuguhormooni testosterooni manustamine katsealustele keele alla vähendas nende suutlikkust teiste tundeid lugeda ehk siis empaatiavõimet, vahendab kliinik.ee.
 

Lisaks ilmnes, et manustatud testosterooni mõju tugevust saab prognoosida ka loote sünnieelse testosteroonitaseme ühe näitaja ehk 2D:4D suhte (teise ja neljanda sõrme pikkuse suhe) alusel.

See uurimus heidab uut valgust teooriale autismi ja meessuguhormoonide seose kohta ning kinnitab närilistel läbiviidud varasemate katsete tulemusi, mille kohaselt testosterooni olemasolu aju varases arengujärgus reguleerib selle hormooni aktiveerumist hilisemas elus.

Utrechti ülikoolis läbi viidud uuringu eestvedajateks olid professor Jack van Honk Utrechti ülikoolist ja professor Simon Baron-Cohen Cambridge’i ülikoolist. Nad kasutasid «silmadest tunnete lugemise testi» (Reading the Mind in the Eyes), mis näitab, kui hästi suudab katsealune lugeda välja inimese tundeid tema silmapiirkonda kujutavatest fotodest.

Teadaolevalt just naistel tugevamalt ilmneva empaatiavõime üks tahke on suutlikkus lugeda teiste tundeid. Katsetes osales 16 juhuslikult valitud noort naist, kuna naiste keskmine testosteroonitase on madalam kui meestel. Katse viidi läbi ainult naistel, kuna eelmainitud asjaoludest lähtuvalt ilmneks nendel empaatiavõime vähenemine eriti selgelt, vahendab ScienceDaily.

Katsete tulemused näitasid, et testosterooni manustamine vähendas tublisti tunnete lugemise võimet ja et selle mõju tugevust saab suure tõenäosusega prognoosida 2D:4D suhte alusel, mis on üks sünnieelse testosteroonitaseme näitajatest. Naistel, kelle 2D:4D suhe sarnanes kõige enam meeste vastava näitajaga, langes tunnete lugemise võime kõige rohkem.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles