On inimesi, keda need tingimused üllatavad. Sest tõesti – nii vägivald kui armukesed on ju märgiks, et suhtes on midagi viltu ja miks siis mitte üheskoos suhet parandama asuda. Paraku pole asi nii lihtne.
Mõtleme korraks. Paariteraapia eesmärk on hoolivuse, usalduse, läheduse taastamine. See eeldab, et inimesed peaksid olema hästi avatud, julgema rääkida üksteise juuresolekul enda tunnetest, suhtega seotud negatiivsetest emotsioonidest, hirmudest, traumadest. Kui aga ühel või mõlemal partneril on hirm, et nii kui ta teraapias julgeb natuke suhtega rahulolematust väljendada, saab ta kodus kas peksa või õiendada, on selge, et usalduslikust jutuajamisest ei tule midagi välja.
Pole võimalik aga alati väga selgelt öelda, kus läheb paariteraapiat välistava vägivalla piir. Jah, on absoluutselt selge, et füüsiline vägivald on paariteraapiale tõeline vastunäidustus ja selle korral tuleks kindlasti tegeleda enne kummagi poolega eraldi. Kriitiline on see, et mõlema poole jaoks oleks tagatud elementaarne füüsiline turvatunne – enne kui saab üldse saab hakata mõtlema, kas suhte jätkamist isegi kaaluda.
Vaimse ja verbaalse vägivalla puhul on olukord keerulisem. Kui teraapias kerkivad esile või meenuvad valusad teemad, siis neid saa koju minnes ju unustada. Võib olla kange tahtmine edasi arutada ja kui suhe väga konfliktne, tähendab arutamine suure tõenäosusega tüli ja rasked sõnad on kerged huulilt lipsama. Et selliseid olukordi vältida, tehakse paariteraapia alguses selged kokkulepped ja uuritakse mõlema poole käest, kui turvaliselt nad end ka emotsionaalses mõttes tunnevad, kas ja millest julgevad rääkida. Üldreegel on aga see: kui üks või mõlemad pooled kardavad millestki neile olulisest rääkida, siis suhe pole nende jaoks turvaline ja kõik. See pole üldse koht vaidluseks teemal, millist kurja sõna on mõistlik karta või kas kaasa lahkuminekuähvardus on vaimne vägivald või mitte.