Riikides, kus isadele on loodud sellised võimalused, on isade osalus vanemapuhkuste kasutamisel väga kõrge. OECD uuringust (2013) selgub, et kui pea kõik isad kasutavad neile suunatud puhkuseosa (Taanis lausa 88% isadest), siis motiveerib see isasid enam kasutama ka ülejäänud, perele jagamiseks mõeldud puhkuseosa. Eelmainitud OECD ülevaatest paistis sarnase praktikaga riikidest välja näiteks Norra, kus isade osakaal tõusis 1993. aastal pärast isadele suunatud vanemapuhkuste muudatusi 1997. aastaks 4 protsendilt 70 protsendini ja on viimastel aastatel olnud 90% kandis. Samuti toetavad sellised lahendused neid isasid, kes muidu lapsega koju jääda ei söanda või kelle lapsehoolduspuhkusele jäämist takistab, kas otseselt või kaudselt, tööandja.
Seni jäävad Eesti isad harva lastega koju
Praeguses vanemapuhkuste süsteemis on spetsiaalselt isadele suunatud isapuhkus, mida saab kasutada kümme tööpäeva vahetult enne või pärast lapse sündi. Ehkki isapuhkus on hästi tasustatud, kasutas 2015. aastal isapuhkust alla poole (46,2%) kõikidest isadest. Samas tuleb arvestada, et isapuhkuse kasutamise õigus ei laiene praegu kõigile isadele, vaid töölepingu alusel ja avalikus teenistuses töötavatele isadele. Seega puudub pea kolmandikul isadest selleks õigus – FIE-l ja vaba elukutse esindajal (nt notarid, kohtutäiturid, vandetõlgid, audiitorid, pankrotihaldurid) või käsundus- ja töövõtulepingu alusel töötaval isikul.
Isadel on ka praegu võimalik olla lapsehoolduspuhkusel ja saada vanemahüvitist. Vaatamata heldele hüvitisele on isade osakaal vanemahüvitise saajate hulgas olnud püsivalt väike. 2015. aastal sai vanemahüvitist kokku 14 505 inimest, kellest kõigest 8% olid isad.
Põhjuseid, miks Eesti isad vanemapuhkusi praegu vähe kasutavad, võib olla mitmeid – isade teadmatus oma võimalustest, traditsioonilised soorollid, raskused töö- ja pereelu ühitamisel jms.
Selleks, et isasid julgustada enam vanemapuhkuse võimalusi kasutama, tuleb need muuta senisest paindlikumaks. Miks selle nimel pingutada? Sest ema kõrval on väga oluline ka isa osalus lapse kasvatamisel.