Teadlik otsustamine annab ka suurema garantii, et otsus ellu viiakse, mitte sellest kohe ei taanduta ega kahetseta. Muutustesse libisemine, asjade juhtumine võib teinekord jätta küll otsustamise mulje, aga pole seda tegelikult mitte – pigem on tegemist olukorraga leppimisega. Teraapiassegi jõutakse tihti just sellepärast, et otsuste langemine üksi või paarisuhtes käib läbi suurte raskuste, võitluste, katkiminekute ja lihtsalt väga valede valikute. Sellistel puhkudel ei võeta tihti otsuseid vastu teadlikult ja mõistlikest sihtidest lähtudes, vaid need on kujunenud võimunäitamise, teise ründamise ja kättemaksmise võimalusteks.
Kuidas siis võiks otsuseid langetada?
Mõistlik oleks järgida kindlat üldist plaani. Esmalt tuleks selgeks teha, milles asi. Võiks korraks peatuda, aja maha võtta – kõige tähtsam, et inimesel oleks pea selge ja südames tunne, et ta tõepoolest kontrollib, mõistab olukorda. Siis tuleks natuke mõelda kõigi valikuvariantide üle, koguda võimalikult palju infot, arutada läbi iga variandi võimalikud tagajärjed, plussid ja miinused. Ja muidugi mõelda laiemas plaanis, kuidas iga variant toetab minu laiemaid eesmärke, unistusi, sihte. Ja lõpuks, jah, tuleb otsustada ja otsus ka ellu viia.
Kui me mõtleme nüüd paarisuhtele, perele, siis tuleb arvesse võtta vähemalt kahe inimese soove ja langetada väga erinevat tüüpi otsuseid.
Üks oluline valikute ja otsuste teema suhtes on üleminekud ja verstapostid, mis näitavad, kui tõsiseks suhe on muutumas. Esimene selline on muidugi otsus, et on’s meil kohtamine või läheme niisama kinno/peole/lõunat sööma jne? Pole harv juhus, kui kaks inimest saavad sellest olukorrast väga erinevalt aru ja kui asja selgeks rääkida ei julgeta, saab keegi tõenäoliselt haiget.