Päevatoimetaja:
Heidi Ruul
Saada vihje

Paariterapeut: ärge libisege läbi elu!

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: SCANPIX

Denveri ülikooli psühholoogia professor, abielu- ja perekonnauuringute keskuse juht ja paarisuhteterapeut Howard J. Markman rääkis möödunud nädalal Tallinnas esinedes, et paljud suhteprobleemid saavad alguse sellest, et inimesed libisevad läbi elu ilma otsuseid tegemata.
 

Howard Markman ja Marcie Pregulman tutvustasid ka Eestis tuntud PREP-paarisuhtekoolituse* ja Wadsworthi vanemluse programmi ühendamisel loodud FRAME (The Fatherhood, Relationship and Marriage Education)-koolituse raames edastatavat kolme hea suhte võtit.

1. Otsustage, ärge libisege läbi elu.

Pregulman märkis, et paarid peavad tegema otsuseid, mitte pelgalt liuglema mingitesse situatsioonidesse. Ta tõi näiteks, et kui partnerid elavad eri kohtades ning üks neist ei saa mingil põhjusel oma senises kodus enam edasi elada, ei tohiks nad kohe seepärast kokku kolida, et kuskil mujal pole elada.

Pregulmani sõnul peaks inimesed tegema otsuse, et nad hakkavad koos elama, kuna nad tahavad ka pikemas perspektiivis koos elada ning teineteisele pühenduda.

Markman lisas, et liiga sageli läheb nii, et inimesed liuglevad läbi elu, sattudes koosellu ilma seda planeerimata, saades lapse ilma seda planeerimata, koguni abielludes lihtsalt selle pärast, et see tundub olevat asjade käigu loomulik jätk või kuna sõbrad ja sugulased soovitavad seda teha.

Markman pidas sellist käitumist suureks ohuteguriks paarisuhtes. Seetõttu soovitab ta langetada elus nii üksikisikuna kui ka paarina läbimõeldud otsuseid, mitte lihtsalt liuelda läbi elu.

2. Tagage suhtlemisel turvatunne

Pregulmani sõnul peavad partnerid tundma, et neil on turvaline ja mugav teineteisega rääkida. «Kui ma räägin Howardiga ning ta ütleb mulle, et mida sa räägid, hakkab minu peale karjuma ja mind sõimama, siis ei taha ma temaga enam suhelda,» tõi ta näite.

Nii soovitas ta selleks, et partner tunneks end suhtlemisel turvaliselt, suhtuda temasse austusega ning olla tema vastu kena ja ta ära kuulata.

3. Anna oma panus.

Pregulman märkis, et igaüks peab vastutama oma tegude eest. Kumbki suhtepartneritest peab andma oma parima, et suhe õnnestuks, olema heaks eeskujuks ning andma teisele teada, mida tema saaks teha, et suhe õnnestuks.

Markman rõhutas ka seda, et kui suhtes on juhtunud midagi negatiivset, siis tuleks teha midagi positiivset - mitte konkreetselt, et heastada, vaid et anda oma posiitvne panus. Alati tuleks tema sõnul mõelda sellele, mida sa saad teha, et asju paremaks muuta.

*Howard Markman on PREP-paarisuhtekoolituse ja Love Your Relationship Couples Retreats programmi looja. Markman juhib lisaks eespool mainitule ka paarisuhtekliinikut Denveri ülikoolis. Ta on saanud mitmeid mainekaid teaduspreemiaid ja esineb sageli meedias kui ekspert abielu ja lahutuse valdkonnas.

Marcie Pregulman on paarisuhtenõustamist ja koolitust pakkuva ettevõtte Love Your Relationship president, Howard Markman on sama ettevõtte asepresident.
 

Tagasi üles