Neli inimtüüpi, kes leivad motivatsiooni väga erinevalt

, motivaator.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Kas sa oled kunagi mõelnud, mis sind isiksusena kõige enam motiveerib ja tegutsema paneb? Kas sind mõjutavad pigem välised reeglid nagu seadus, liiklusmärgid, tööalased tähtajad, arsti manitsevad sõnad ja moraalsed kohustused oma elukaaslase ees? Või suhtud sa tõsiselt vaid sisemistesse reeglitesse nagu uusaastalubadustest kinni pidamine, otsus teha igapäevaselt trenni ja mediteerida, lubadus lugeda tööalast kirjandust või võtta igal nädalal üks päev ainult iseendale?

Gretchen Rubin, kirjanik ja «õnnelikkuse teooria» pikaaegne järgija, on põhjalikul uurimustööl avastanud 4 erinevat kalduvust, kuidas inimesed «reeglitele» vastavad, kirjutab Kathleen Kanervikko Motivaatoris. Kuna sisemised ja välised «reeglid» on otseselt seotud sellega, kuidas me end motiveerime, uusi harjumusi loome ning destruktiivseid käitumismustreid tervislikega asendame, on iseenda paremaks mõistmiseks soovitav ka ennast ühte või mitmesse järgmistest gruppidest sobitada.

ALLUJA

Keegi, kes vastab nii välistele kui ka sisemistele reeglitele.

Alluja on inimene, kes peab kinni nii tööalasest tähtajast kui ka endale antud uusaastalubadusest. Teda motiveerib igasugune reeglitest kinnipidamine ja ta väldib südikalt teiste alt vedamist, reetmist ning vigade tegemist. Allujad ärkavad tihtipeale üles mõttega: «Mis mul täna päevakorras ja tegemiste nimekirjas on?» Nende tugevuseks on igasugune projektide algatamine ja ettevõtlikkus, kuna nad ei vaja teiste kontrolli ja suunamist. Siiski võivad nad tihtipeale reeglitesse liigselt kinni jääda ning muutuda rangeks ja jäigaks, paranoiliseks oma otsustest ja tegudest.

Allujatel on suhteliselt lihtne luua uusi harjumusi, kuna nad peavad alati kinni oma sisemistest ootustest. Samal ajal peab iga alluja ka märkama, et ei muutuks liiga ekstreemseks ning annaks endale aega ka puhkuse jaoks.

* Kui sinu töökaaslane või alluv on «alluja» tüüpi, siis anna talle kätte vaid juhendid ja selgita, mida temalt ootad. Liigset kontrolli alluja üle pole mõtet omada, ta on isegi nii kohusetundlik, et ei jäta ühtegi detaili kahe silma vahele.

KÜSIJA

Analüüsib igat reeglit eraldi, sest järgib ainult neid, mis on tema jaoks tähenduslikud. 

Kuigi küsijal võib olla sarnaseid omadusi «Mässaja» ja «Allujaga», motiveerib küsijat vaid analüüs ja mõistlik selgitus. Ta otsustab ise, kas teatud kohustus on tõesti vajalik ning kui ei ole, ei kuuletu ta sellele. Ta on intellektuaalselt iga võimaliku käsu ja ootusega seotud, kuid tunneb end jõuetuna, kui tal puudub vastav informatsioon, mis pärsib põhjalikku analüüsi. Kui küsijal pole piisavalt infot, et teatud «reeglit» läbi ja lõhki analüüsida, võib ta täielikult kinni joosta ning võtta pikalt aega enne pealtnäha lihtsa otsuse langetamist.

Kui sina oled küsija, siis sul on suhteliselt kerge luua uusi harjumusi – kui need on sinu meelest vajalikud ja tähendusrikkad. Kui sa nt tead, mis on tervisliku toitumise ja pideva trenni kasutegurid, siis on sul kerge viia koheselt muudatused ka oma ellu. Pidev uurimustöö ja eneseareng on sulle vajalikud komponendid, et süda rahul ning meel lõõgastunud oleks.

* Kui sinu töökaaslane või alluv on küsija, siis ta põhilised küsimused on järgnevad: «Miks see? Miks nii? Miks praegu? Miks meie». Temaga töötada võib olla väsitav, kuna tema sisemine analüüs ei lõppe iial. Seetõttu on küsijaga töötades alati mõistlik enne otsuste langetamist palju informatsiooni koguda ning see talle juba varakult ette sööta.

MÄSSAJA

Eirab kõiki reegleid – nii sisemisi kui ka väliseid.

Mässajat motiveerib ainult praeguse hetke soov. Ta ei talu kontrolli (isegi mitte sisemist kontrolli) ja tahab otsustada ja valida lähtuvalt personaalselt vabadusest. Talle meeldib reegleid rikkuda, sest ta mõtleb tihtipeale väljaspool kasti ning teeb asju, mida teised inimesed kunagi ei teeks.

Mässajal on seetõttu ka väga raske uusi harjumusi luua, sest talle ei meeldi teha midagi, mis on vähegi traditsiooniline ning tüüpiline. Ometi on ta alati valmis teiste ja iseendaga võistlema ning teistele midagi tõestama. Järgnev lause ongi igale mässajale parimaks sisemiseks motivatsiooniallikaks: «Ma veel tõestan endale/teile».

* Mässajaga koos töötamine on vägagi raske, sest ta võitleb kõige vastu, mida sina ja teised ütlevad. Kui aga panna mässaja tundma, et ta midagi ei oska või teised on temast paremad, lööb tema mässumeel sajaprotsendiliselt välja ning ta teeb ära ka need kohustused, mida sa iialgi arvatagi ei osanud.

KOHUSTUJA

Vastab enamikele välistele reeglitele, kuid ei suuda kinni pidada oma sisemistest kohustest.

Kohustujad on küll motiveeritud välisest mainest ning aruandekohusest, kuid ei suuda oma sisemist motivatsiooni kuidagi üleval hoida. Neile ei meeldi kedagi alt vedada, seega nad teevad tublisti ära oma kodused tööd, tööalased kohustused, maksavad õigeaegselt maksud ning täidavad kõik oma raseda naise soovid. Seetõttu võivad nad tihtipeale läbi põleda, sest ei võta eriti aega iseendale.

Kui Kohustuja tahab luua uusi harjumusi, peab ta tegema seda kellegi teisega koos. Ta ei suudaks eales motiveerida end üksi jõusaali minemast, kuid koos elukaaslasega minnes ei jätaks ta ühtegi korda vahele. Sama käib toitumisalaste muudatuste ja vaimsete praktikate kohta- kohustujal on vaja leida endale ümber inimesed, kellega koos uusi harjumusi algatada.

* Kohustujaga töötada on ülimalt lihtne. Ta täidab küll kõik kohustused ja peab kinni reeglitest, aga sisemiselt on ta rahulolematu, kuna ei võta iseendale kunagi aega. See võib lõppeta läbipõlemise, pideva haigestumise või viimase piisana töölt lahkumisega.

Mõistes oma isiksusetüüpi lähtuvalt «välistest» ja «sisemistest» reeglitest on meil palju kergem mõista, mis meid elus motiveerib ning kuidas seesama motivatsioon iseenda kasuks tööle panna. Mõistes, millised me oleme inimestena, töökaaslastena, alluvatena ning pereliikmetena, on abiks nii meile endale kui ka teistele meie ümber.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles