Kalaus märkis, et söömishäireid esineb sagedamini noortel naistel. Tavaliselt algavad need hilises nooruki- või varajases täiskasvanueas ning mõjutavad umbes ühte kuni kahte protsenti noortest naistest. Meestel esineb söömishäireid ligi kümme korda vähem (Hoek, 2002).
«Nagu ka mujal, diagnoositakse kõige enam - ligi 50 protsendil patsientidest - mittespetsiifilist söömishäiret, millel puuduvad selgelt vaid ühele söömishäirele iseloomulikud diagnostilised kriteeriumud – subkliinilised juhtumid, segatüüpi juhtumid,» kinnitas kliiniline psühholoog. «Sellele järgneb esinemissageduselt bulimia nervosa, siis anoreksia nervosa ja liigsöömishäire.»
Söömishäirete iseloomustus
Bulimia nervosa ja ülesöömishoogude korral keerlevad Kalause sõnul mõtted sageli söömise ümber, esineb vastupandamatu söömishimu ja võivad tekkida liigsöömishood.
Psühhoterapeut tõi välja mitmed viisid, kuidas söömishäire korral toidu paksuks tegevale toimele vastu püütakse astuda: vahelduvad nälgimisperioodid, oksendamine, dieedi pidamine, lahtistite kasutamine, söögiisu pärssivate vahendite kasutamine, ülemäärane treenimine jms.
«Mainitud käitumised aga tõstavad hõivatust söömisega seotud mõtetest ning säilitavad probleemset söömiskäitumist. Sellise nõiaringi abil söömisprobleemid ja -häired säiluvad,» nentis kliiniline psühholoog.
Anoreksia nervosale on iseloomulik tahtlik kehakaalu alandamine (kehamassiindeks alla 17,5), «paksukstegevate toitude» vältimine ning äärmuslike kehakaalukontrolli meetodite kasutamine:
tahtlikult esilekutsutud oksendamine või kõhulahtisus, ülemäärane kehaline aktiivsus vms.
Söömishäirete riskitegurid
Kalausi väitel pole üht kindlat söömishäiret ennustavat faktorit. Pigem on tegemist erinevate riskifaktorite koosmõjuga.
- Pärilikkus - buliimia kaldub perekonnas korduma.
- Bioloogilised põhjused - buliimikutel on leitud madalam serotoniinitase (hormoon) ning muutused aju orbitaal-frontaal serotonergilises tsirkulatsioonis (Kaye, 2002).
- Perekonna mõju - vanemate ülekaal, kriitika kehakaalu, -kuju ja söömise kohta, ülemäärane saavutuste ja välimuse rõhutamine, konfliktid perekonnas ja emotsionaalse läheduse puudumine suurendavad bulimiasse haigestumise riski.
- Sotsiokultuurilised mõjud - ülisaleda kehakuju propageerimine meedias alates 1970ndatest suurendas plahvatuslikult buliimia levikut.