Tänases Eestis on sellises situatsioonis olevad isad ja nende lapsed selgelt diskrimineeritud ning lastekaitse süsteem kohtleb neid kallutatult. Oma lastest vägisi lahutatud isasid nähakse kui oma pere hüljanud mehi, seda nii ühiskonna kui ka seadusandlikul tasemel. Aga kui lapse ema hakkab samas isa lastest eemale hoidma ning nõudma elatisraha maksmist, on see minu arvates nende isade suhtes ülekohtune. Kahjuks tänased seadused soosivad sellist suunda, milles suhted oleks veel katkisemad ja lapsi vähe toetavad. Siis ei ole imestada, et lapsed kasvavad isadest lahku ja laste psüühika saab traumeeritud. Kahjuks on neid näiteid rohkemgi kui ametlik statistika näha laseb.
Diskrimineeritus ülalpidamise osas
Siinkohal ei erista Eesti seadused isasid, kes soovivad oma lapsi ülal pidada ja kasvatada neist, kes hoiavad eemale pahatahtlikult. Täna saavad isad eraldi taotleda ainult suhtlemiskorda oma lastega, mille osas võib esineda tõsiseid probleeme. Isad, kelle lapsed on kohtu suhtlemiskorra alusel määratud osa ajast nende juurde, peavad samu kulutusi tegema (eluase, mänguasjad, toit, riided, jalgratas, meelelahutus jne), seda aga eriti ei arvestata. On juhtumeid, kus ema on tahtnud, et lapse üleandmisel vahetataks isegi lapse seljas olevad riidedki ära.
Miks nähakse täna lapse jaoks ainukese võimalusena rahalist panustamist läbi ema pangakonto, kui viimane peaks nii tahtma? Miks ei võiks isa elatise maksmise asemel hoolitseda ja ülal pidada lapsi vahetult? Näiteks oleks tema ülesanne soetada lastele riided, hoolitseda haridusasutustega seotud kulude eest, arvestada võiks ka tehtavaid olmekulusid, kui lapsed on temaga? See tugevdaks sidet lapse ja lahus vanema vahel, vähemalt annaks võimaluse. Laps tunnetaks selliselt teise vanema olulisust ning ootusi tema suhtes. Paljud isad maksavad elatist vastumeelselt, kuna pole motiveeriv maksta laste elatusraha tülis olevale inimesele ebamääraseks kasutuseks. Isegi eraldi pangakonto ei ole seaduses nõutud, et rahaline pool saaks selgem olla, sh ema enda jaoks.